Kom i mål med tidlig tysk



Relaterede dokumenter
Kreuz und quer durch Deutschland

Inspiration til brug af mapop i din læringsmålstyrede undervisning

Sigt og ram plet! om potentialeorienteret undervisning i tysk

Forenklede Fælles Mål tysk

Forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning i matematikfaget

Fra Fælles Mål til læringsmål for forløbet:

Tysk (2. fremmedsprog)

Læringsmålorienteret undervisningsforløb i tysk

Gennemførelse. Lektionsplan til Let s Speak! Lektion 1-2

Læsning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Sæt ord pa sproget. Indhold. Mål. November 2012

Læseplan for valgfaget spansk

Workshop: Målstyret læring. 11. November Inspirationsdage Den inkluderende efterskole Vejle - Mette Ginman mmg@ucc.dk

Fransk - 2. fremmedsprog

Folkeskolereform - Munkegårdsskolen Hvad betyder reformen for dit barn? Hvilke nye tiltag bliver introduceret?

Vejledning til ledelsestilsyn

Lokal bedømmelsesplan for naturfag niveau F til C

Understøttende undervisning

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

FORVENTNINGSBASERET KLASSELEDELSE

Talentudvikling Greve Kommune. Vinie Hansen Pædagogisk konsulent

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Skolepolitikken i Hillerød Kommune

Skolepolitiske mål unikke skoler i et fælles skolevæsen

It-mentor-projektet i Egedal, Furesø og Ballerup Kommune. Et opkvalificeringsforløb for årgangsteam med fokus didaktik og it

Fransk - 2. fremmedsprog

Skolers arbejde med at forberede elever til ungdomsuddannelse

Ein Kuscheltier. Om forløbet. Niveau 5. klasse. Varighed 3-4 lektioner

Centrale begreber i Helhedsorienteret undervisning

Forløb om svineproduktion og globalisering. 7. klassetrin

Kære Stine Damborg, Lone Langballe og Jens Rohde

Ny Nordisk Skole. Arbejdshæfte til forandringsteori

Målstyret undervisning og tegn på læring

Skabelon til beskrivelse af udviklingsprojekter om en længere og mere varieret skoledag

Forenklede fælles mål og specialskole-virkeligheden hvordan skal vi forholde os? Læringsmål for deltagerne i denne session: 1.

Stærke børnefællesskaber - om trivsel og læring for alle børn

Historie B. 3. Læringsmål og indhold 3.1 Læringsmål Eleverne skal kunne:

Selvevalueringsguide til kompetenceudvikling for udøvere af Den motiverende samtale

FORBEDRING AF UDEOMRÅDE, 6-8 LEKTIONER, KLASSE

Årsplan tysk 6. klasse

Fra mark til mund til mark

gladsaxe.dk Leg og læring i pædagogisk praksis om DAP projektet i Gladsaxe Kommune

Eleven kan sammenligne eksempler på tysksproget kultur og egen kultur. Kompetenceområdet kultur og samfund omfatter to færdigheds- og vidensområder:

Gennemførelse Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.

Præsentation. Markante forandringer

Eleverne skal kunne forholde sig reflekterende til den samfundsøkonomiske udvikling.

Smørum Bibliotek Flodvej Smørum Tlf.: Ølstykke Bibliotek Østervej 1a 3650 Ølstykke Tlf.:

Forståelse af sig selv og andre

DYNAMISK DIDAKTIK BiC2

Prøveform B Afgangsprøven i mundtlig dansk sommeren 2014

Go On! 7. til 9. klasse

Franzi hat Geburtstag

Hanna Cohen s Holy Communion

A f s lutningsnotat. Den digitale skole. Baggrund og formål. Projektets resultater NOTAT

Praktikplan, 2. praktik

Studieplan Marketing studieretning Grenaa Handelsskole

Den fælles strategi for rehabilitering skal bidrage til at skabe et fælles basisfundament for tilgangen til rehabilitering i Ældre og Handicap.

Fortolkning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

KORT GØRE/RØRE. Vejledning. Visuel (se) Auditiv (høre) Kinæstetisk (gøre) Taktil (røre)

Bilag 4: Transskription af interview med Ida

Individuel lønforhandling

Det fagdidaktiske valgs rødder. Lærerens fagsyn FAGDIDAKTIK. Videnskabsfagets diskurs. Skolefagets diskurs. Politisk diskurs

Ved aktivt medborgerskab kan vi gøre Silkeborg Kommune til en attraktiv kommune med plads til alle. Silkeborg Kommunes Socialpolitik

Basisundervisning i modtageklasser Mette Pedersen, Dagmarskolen Ringsted

Det er altså muligt at dele lige på to kvalitativt forskellige måder: Deling uden forståelse af helheden Deling med forståelse af helheden

Formål for faget engelsk. Delmål for klasse. Kommunikative færdigheder. Sprog og sprogbrug

Læseplan for valgfaget filmkundskab

Vejledning til AT-eksamen 2016

Når katastrofen rammer

Fra arbejdsopgave til arbejdsredskab. Kvalitetsrapporten som. edelses. værktøj

BERLIN über alles. Eine Stafette/Memoryspiel

Nye veje for skolens ældste elever. Motivation Engagement Læring

4. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN ENGELSK

Gode råd om læsning i 3. klasse på Løjtegårdsskolen

NEXTWORK er for virksomheder primært i Nordjylland, der ønsker at dele viden og erfaringer, inspirere og udvikle hinanden og egen virksomhed.

Dette er et godt forløb til den tidlige billedkunstundervisning, da eleverne skal beskæftige sig med grundlæggende male-

Læringshjul til forældre børn på vej mod 3 år

DAGTILBUD NORDVEST Afrapportering af læreplaner

geografi Evaluering og test i Faglighed, test og evalueringskultur

1. RETTEN TIL... Læringsmål. Beskrivelse. Fag og emner. Færdigheds og vidensområde. Tid. Materialer

SIV Tysk Kursusevaluering foråret 2014

APV og trivsel APV og trivsel

Fagplan for tysk. Enghaveskolen Fagplan Tysk- side 1. Fagformål. Centrale kundskabs- og færdighedsområder

Talepædagogisk udredning af tidlig kommunikation

Tysk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 2015 & 2016

De pædagogiske læreplaner for Daginstitution Bankager

Vi passer på hinanden

Københavns åbne Gymnasium

Der er i de senere år kommet mere opmærksomhed på barnets sprogudvikling. Sprogudviklingen har indflydelse på barnets kommunikation med andre og

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Bilag 50. Forsøgslæreplan for samfundsfag B stx, marts Identitet og formål

TRANSFER - fra læring til handling i praksis

Årsplan engelsk 1. klasse 2016/17

praktik på 1. årgang 1. praktikniveau Praktikskole: Ørslevkloster skole

The Halloween Wizard

Reelle tal. Symbolbehandlingskompetencen er central gennem arbejdet med hele kapitlet i elevernes arbejde med tal og regneregler.

Skolereform på Hjallerup skole

Raketten - klar til folkeskolereformen

Skolepolitik

Kulturforståelse B valgfag, juni 2010

Transkript:

Eleverne vil det og er parate til læring. De kan nå at lære en masse tysk i løbet af 5.-6. klasse. Det forudsætter brug af den sproglige kunnen og viden om tysktalende lande, der er hos tysklærerne, og så kræver det didaktiske færdigheder i relation til denne for mange tysklærere nye målgruppe. Godt i gang har tysklærere på mellemtrinnet sikkert allerede ladet eleverne opleve, at de kan en masse tysk. De har sproglig viden i forhold til transparente ord og udtryk, de har hørt, de har geografisk viden om byer, floder og flag, emotionel viden om fx musik og sportsstjerner og viden om produkter mad, tøj, biler og slik. Sikken en skatkiste, og sikken et afsæt, det giver! Det giver lyst til at lære og straks aktivt kaste sig ud i at bruge sproget og sin viden om kulturer, hvor det tales. En reel udfordring i 5. klasse er dog den ene ugentlige lektion, faget er tildelt. Skoler har afprøvet forskellige modeller, og der meldes om positiv gevinst ved, at den ugentlige lektion veksles til to lektioner i skoleårets sidste halvdel. Så er der mulighed for at dyrke de faktorer, der har betydning for læring; fx tid og ro til at lære bl.a. via repetition af stoffet på forskellige måder. Sproglæreren nr. 2-2015 Kom i mål med tidlig tysk tænke i ekstra stilladsering for nogle elever og yderligere udfordringer for andre og bl.a. på den måde differentiere. Eleverne kan sigte efter forskellige niveauer af målopfyldelse i de tegn på læring, der kan iagttages i kommunikationen med og mellem eleverne, i det, de skaber, og i det, de demonstrerer. Wer rastet, der rostet! For at komme i mål med ovennævnte skal der tænkes en række aktiviteter. De kan gå fra oplevelse, over Eleverne skal imitere, skabe og komme så meget i berøring med målsproget som overhovedet muligt. Og her er variation i de aktiviteter, læreren sætter i gang, naturligvis en pointe. Aktiviteter, der giver lyst til at lære mere. Af Christina Hellensberg Pæd. konsulent for engelsk, tysk og "talent"/emsf på CFU, UCC indlevelse og til skabelse af sprog. I forhold til at lære det tyske sprog er det helt afgørende, at ordforrådet og vendinger læres og øves i tematiske sammenhæng, og at eleverne får mulighed for at agere med sproget. Eleverne skal imitere, skabe og komme så meget i berøring med målsproget som overhovedet muligt. Og her er variation i de aktiviteter, læreren sætter i gang, naturligvis en pointe. Aktiviteter, der giver lyst til at lære mere. Lege og spil indgår som en del af en meningsfuld variation. Lege kan bruges til sprogproduktion i en kommunikativ sammenhæng, til at arbejde med både receptive og produktive områder af faget, til gentagelse og til at rodfæste ordforråd. Lege, sange, rim og remser har et vigtigt kulturbærende element, som giver en indsigt i hele den kulturelle dimension i faget. Desuden er lege og spil en motivator og i fin tråd med Reformens intentioner om bevægelse og læring. Bevægelse og sange er altså oplagte som en del af en strategi i begyndertysk. En anden afgørende strategi er bevidstheden om at tænke i gentagelser: at bygge videre på stof fra tidligere lektioner eller forløb og integrere aspekter af disse i nye sammen- En tydelig ramme En væsentlig pointe er fra begyndelsen at sikre det positive afsæt for den enkelte via tryghed i læringsatmosfæren og en helt tydelig ramme for læringen. Den tydelige ramme for læringen har sit afsæt i rammesætningen for timerne og i brugen af forenklede Fælles Mål, eller rettere i lærerens omsætning af færdigheds- og vidensmål til læringsmål for de forløb, der skal være hen over året. Læringsmålene er styrende for de efterfølgende valg af indhold, forløb og aktiviteter, hvor læreren kan Spil og lege indgår som en del af en meningsfuld kommunikation 18 Temasider

hænge og måder at bruge dem på i kommende timer og forløb. Dette skal tænkes ind i den progression, der ligger i at lave en forløbs- og årsplan. Læremidler Nogle lærere skaber selv deres læremidler eller bruger artefakter, der slet ikke er tænkt som læremidler, fx emballage fra tyske produkter. Andre bruger didaktiserede eller semi-didaktiserede læremidler. Semi- og ikke didaktiserede læremidler skal kontekstualiseres. De skal sættes ind i en sammenhæng, hvor afsættet er lærerens formulering af læringsmål. Undervisningsaktiviteter og læremidler er midler til at nå målene. På mellemtrinnet giver det god mening at sætte de digitale læremidler, der er lige ved hånden, i spil. Eleverne skal være sprogproducerende, og mange elever har et værktøj til at kunne arbejde med sprogproduktion lige ved hånden. Elevernes mobiltelefon kan bruges til lydoptagelser, til at kombinere billede og lyd, og eleverne kan bruge forskellige apps, fx Soundcloud, Sock Puppets, Shadow Puppet eller Puppet Pals til deres produktion. Hvis kommunen abonnerer på Skoletube, er der også masser af muligheder for at bruge simple produktionsværktøjer, fx Padlet, Thinglink eller Goanimate. Sprog skal læres for at kunne kommunikere med det. I 5.-6. klasse skal der leges med sproget, og eleverne skal have muligheden for at få indlært tysk på måder, så de aktiveres så meget som muligt, så hurtigt som muligt. Læringen skal gerne være lystbetonet og sjov, samtidig med at eleverne ved, hvor de er på vej hen i deres læring og kan involvere sig i den, både ved deres direkte deltagelse i aktiviteterne og ved deres refleksioner over deres læring. Et konkret eksempel Planlægningen af undervisningsforløb skal tænkes gennem bestemte trin. Læreren begynder planlægningen med at udvælge fra Fælles Mål i forhold til, hvad der er det nye, eleverne skal kunne og vide efter forløbet. De udvalgte færdigheds- og Læreren kan gennem forløbet gøre sig didaktiske overvejelser om valg eller fravalg af enkeltopgaver ud fra den konkrete elevgruppe og de specifikke rammer. Læreren skal i den forbindelse sikre sig, at til- og fravalg sker med en rød tråd til de aktuelle læringsmål. vidensmål omsættes til læringsmål for forløbet på baggrund af en vurdering af, hvad der vil være væsentligt for elevgruppen at fokusere på, og hvilket niveau eleverne er på. Dernæst vælges undervisningsaktiviteter ud fra hvilke der fremmer alle elevers læring. Her er fokus på emner, tema, læremidler, elevopgaver, arbejdsformer, organisering, evaluering og produkter. Desuden opstilles tegn på læring, så der kan skabes viden om elevernes læring med henblik på evaluering. Kreuz und quer durch Deutschland - et forløb til 5.-6. klasse Kompetenceområder: Mundtlig kommunikation og Kultur og samfund Fokus: - Kultur og samfund - Kulturforståelse - Mundtlig kommunikation Sprogligt fokus - Mundtlig kommunikation - Lytning Færdigheds- og vidensmål: - F: Eleven kan placere tysktalende lande på et verdenskort - V: Eleven har viden om tysktalende landes geografi - F: Eleven kan efterligne og gentage tyske ord og udtryk - V: Eleven har viden om ligheder og forskelle mellem dansk og tysk udtale - F: Eleven kan forstå enkle ord, udtryk og budskaber ud fra situation, gestik og mimik - V: Eleverne har viden om det tyske sprogs nære sproglige slægtskab med dansk Omsatte læringsmål: - I kan fortælle, i hvilke lande man taler tysk, og vise, hvor de er placeret i Europa - I kan forklare, hvordan Tyskland er delt op, og nævne nogle af hovedbyerne - I kan gentage udvalgte tidsbiord/tidsadverbier, der handler om rækkefølge: først, så, derefter, senere, til slut - I kan mundtligt beskrive en rute gennem flere Bundesländer brugen af tidsbiord/tidsadverbier. I kan i den sammenhæng benævne Bundesländer og hovedbyer, man passerer på ruten - I kan med billedstøtte lytte-forstå enkelte ord og udtryk i videoklip om en hovedby i et Bundesland - I kan i forlængelse af lytningen mundtligt på dansk eller tysk fortælle en information om hovedbyen, Tegn på læring: Det, eleven kan kommunikere - Du forklarer, hvordan Tyskland er delt op, og fortælle, i hvilke lande man taler tysk - Du forstår og fortæller på tysk eller dansk mindst en oplysning om et Bundesland eller en by, fx Die Automarke BMW stammt aus München Det, eleven i praksis kan demonstrere - Du viser, hvor de tysktalende lande er i Europa, og siger Bundesländers eller byers navne De produkter, eleven kan skabe - Du formulerer en rute gennem Tyskland i ord og registrerer en andens formulering på et kort Temasider 19

Tegn på læring på tre niveauer Læringsmål Niveau 1 Niveau 2 Niveau 3 I kan fortælle, i hvilke lande man taler tysk og vise, hvor de er placeret i Europa Du fortæller med støtte i fx et kort, i hvilke lande man taler tysk Du viser på et kort, hvor landene, hvor man taler tysk, er placeret Du fortæller spontant, i hvilke lande man taler tysk, og viser på et kort, hvor de er placeret i Europa I kan forklare, hvordan Tyskland er delt op, og nævne nogle af hovedbyerne Du formulerer viden om, at Tyskland er delt op i Bundesländer, og nævner nogle tyske byer Du forklarer med egne ord, at Tyskland er delt op i Bundesländer, og at hvert Land har sin hovedby, hvoraf nogle nævnes Du forklarer med egne ord, at Tyskland er delt op i Bunderländer, og at hvert Land har sin hovedby. Du formulerer evt. viden om, at nogle byer har status som Bundesland. Du nævner flere af hovedbyerne i rette kombination Land/Stadt I kan gentage udvalgte tidsbiord/tids-adverbier, der handler om rækkefølge: først, så, derefter, senere, til slut foran dig to-tre udvalgte tidsbiord/tidsadverbier, der handler om rækkefølge foran dig udvalgte tidsbiord/tidsadverbier, der handler om rækkefølge, og er sikker i, hvad hver enkelt betyder foran dig med korrekt udtale udvalgte tidsbiord/tidsadverbier, der handler om rækkefølge, og er sikker i, hvad hver enkelt betyder I kan mundtligt beskrive brugen af tidsbiord/tidsadverbier. I kan i den sammenhæng benævne Bundesländer og hovedbyer, man passerer på ruten brug af et forlæg med tidsbiord/tidsadverbier og deres betydning. Du benævner i den sammenhæng med nogenlunde forståelig udtale Bundesländer eller hovedbyer, man passerer på ruten brug af forlæg med tidsbiord/tidsadverbier. Du benævner i den sammenhæng med nogenlunde korrekt udtale Bundesländer eller hovedbyer, man passerer på ruten og byer, evt. ved brug af forlæg med tidsbiord/tidsadverbier. Du benævner i den sammenhæng med tæt på korrekt udtale Bundesländer og hovedbyer, man passerer I kan med billedstøtte lytte-forstå enkelte ord og I kan i forlængelse af lytningen mundtligt på dansk eller tysk fortælle en information om hovedbyen, en enkelt information i videoklip om en af lytningen mundtligt på dansk en information om hovedbyen, enkelte ord og af lytningen mundtligt dels på dansk dels på tysk med støtte i gennemgåede verber en information om hovedbyen, enkelte ord og af lytningen mundtligt og med støtte i gennemgåede verber primært på tysk information om hovedbyen, 20 Temasider

Undervisningsaktiviteter Der sættes i forløbet fokus på elevernes tilegnelse af viden om Tysklands geografi med fokus på Bundesländer og hovedbyer primært ud fra fælles aktiviteter og siden formidlingsopgaver i forlængelse deraf. Læreren kan gennem forløbet gøre sig didaktiske overvejelser om valg eller fravalg af enkeltopgaver ud fra den konkrete elevgruppe og de specifikke rammer. Læreren skal i den forbindelse sikre sig, at til- og fravalg sker med en rød tråd til de aktuelle læringsmål. Der anvendes varierende aktiviteter som afsæt, alt efter hvor i forløbet formidlingen skal foregå. Størstedelen af aktiviteterne har fokus på mundtligt input, som i flere tilfælde understøttes af forskellige former for visuelle oplæg. Den mundtlige kommunikation/output handler om at kopiere og udtale relevante ord. Som i alle forløb er det også gennem hele dette forløb væsentligt, at læreren holder fast i eksisterende rammesætning, hvor forskellige faste vendinger indgår, fx guten Morgen, hallo, setzt euch, bitte, nehmt einen Bleistift, guckt mal, schreibt es auf! Undervisningsdifferentiering Der tilbydes forskellige øvelser og opgaver, og læreren vurderer med udgangspunkt i de tegn på læring, som eleverne viser, hvilke der skal anvendes af alle, og hvilke der evt. gives til grupper af elever, fx i forbindelse med behov for gentagelse eller fordybelse i relation til arbejdet hen mod et mål. Visuelle ressourcer bruges sammen med koblingen mellem bevægelse og sprogtilegnelse som en bevidst stilladserende og motiverende strategi i forløbet. Når opgaven drejer sig om lytteforståelse, kan elever på dansk eller tysk fortælle, hvad de har forstået. Eleverne skal tilbydes faste vendinger, som de kan kopiere, til formidling på tysk. Gennemførelse Gennemførelsesfasen indeholder en lektionsplan, der medtænker sammenhæng mellem læringsmål og undervisningsaktiviteter. Læringsmålene og tegn på læring gøres tydelige og forståelige for eleverne, så de kan deltage i evalueringen og forstå lærerens feedback. I relation til det nævnte forløb er her et par eksempler på konkrete mål og aktiviteter. 1. lektion - Kende tysktalende lande og deres placering i Europa - Kende Tysklands inddeling Læreren igangsætter paraktivitet om at mobilisere eventuel forhåndsviden om tysktalende lande. Læreren kan evt. formulere konkrete spørgsmål, som eleverne skal tage stilling til, fx Wo spricht man Deutsch? Der samles op i klassen. Genereret viden fastholdes enten i processen eller i opsamlingen. Læreren udleverer et kort til hver elev over Tyskland, Østrig og Schweiz. Forbundslandenes afgrænsning skal være tydelige på kortet, og læreren skal sikre sig, at eleverne kan aflæse et kort. Læreren nævner fx verdenshjørnerne på tysk, Schleswig-Holstein liegt im Norden. Læreren igangsætter parøvelse med elevsamtale om det, eleverne ser. Altså refleksioner omkring inddelingen af Tyskland og evt. andre spørgsmål, fx mindste Bundesland, hovedbyen i Bayern. Eleverne kan udnævnes til en slags detektiver, der går på opdagelse i deres viden. Differentier ved at lade eleverne tømme kortet for informationer, fx finde og skrive eller sige navne på floder, andre bynavne, navne på floder mv. Opsamling Læreren runder lektionen af med hurtig ordkæde med Bundesland-hovedby. Prøv at få alle Länder og byer i spil. Das Bundesland im Norden heißt Schleswig-Holstein, die Hauptstadt heißt Kiel osv. 2. lektion - Forklare, hvordan Tyskland er delt op - Udtale de tyske Bundesländer og hovedbyer - Kombinere land og hovedby Hvad kan eleverne huske fra arbejdet med kortet over Tyskland? Læreren udleverer udklippet kort i stort format over Tyskland, hvor Bundesländerne hver udgør en puslebrik. Læreren observerer elevernes arbejde med at lægge puslespillet og udtale af byer og Bundesländer i den proces. Det skal være et generelt fokus igennem alle øvelserne, og læreren sikrer sig korrekt udtale af alle de ord, der er relevante for forløbet, fx Stadt/Hauptstadt, Bundesland, südlich, byers og Länders navne. Læreren igangsætter aktiviteten Raten ; først i klassen, derefter i par. Læreren tænker på en hovedby i Tyskland og beder eleverne gætte hvilken ved at lade dem byde ind med forslag, indtil en elev rammer plet. Læreren beder eleven sige, i hvilket Bundesland byen ligger. Læreren lader eleverne fortsætte øvelsen i par. Opsamling Timens opsamling foregår i par eller grupper. Læreren udleverer memory, hvor brikkerne indeholder hhv. Bundesländer og hovedbyer. Elverne siger byernes og Bundesländernes navne, når de vender brikkerne. (Eksempel på memory-brikker findes på Sproglærerforeningens hjemmeside). Senere i forløbet Læreren fortæller, at eleverne nu skal fordybe sig i en af hovedbyerne og viser hjemmesiden med fokus på de film, der beskriver hovedbyerne. http://www2.lernspass-fuer-kin der.de/themen-uebersicht/bundes laender/ Læreren viser et eksempel på en film om en by fra siden for at forklare opgaven med at kunne give information fra filmen og anskueliggøre, at eleverne har brug for visse verber til den beskrivelse. Læreren gennemgår forskellige verber, som eleverne kan få brug for i deres formidling af en information Temasider 21

om hovedbyen, fx ist, liegt, wohnt, steht, befindet sich, stammt, fließt. De hænger synligt i klassen på tryk på tysk og dansk. Læreren lægger op til, at eleverne vælger eller trækker et Bundesland og dermed en hovedby. - Kunne nævne mindst en oplysning om en tysk hovedby med støtte i et filmklip - Kunne bidrage til vidensopsamling Læreren repeterer kort de verber, eleverne får brug for til beskrivelse af oplysninger fra deres film. Derpå giver læreren eleverne mulighed for at gense deres film om en af hovedbyerne. Læreren giver eleverne lejlighed til i grupper at formidle deres information(er) om de respektive byer. De kan gives muligheden for visuel støtte til formidlingen og til forståelsen, fx ved at afspille netop det sted i deres film, hvor informationen gives. Læreren iagttager gruppernes fremlæggelser og forholder sig til graden af målopfyldelse. Opsamling på forløbet Hvad ved eleverne om hovedbyerne mv.? Læreren har på forhånd lavet væg (elektronisk fx en Padlet eller fysisk), hvor klassen samler op og fastholder viden på ordniveau, München/BMW, Hamburg, Brandenburg/Potsdam osv. Evaluering Efter forløbet evalueres elevernes læringsudbytte både af eleverne selv og af læreren. Læreren registrerer elevernes læringsudbytte summativt med henblik på at bruge denne viden formativt næste gang, der arbejdes inden for det samme område. Desuden evalueres, i hvilket omfang undervisningsaktiviteterne understøttede eleverne i at nå læringsmålene. Indholdet i de forskelligartede undervisningsaktiviteter, som eleverne arbejder med, og den løbende opsamling giver et billede af målopfyldelsen. Det giver samtidig et blik på, hvordan læreren eventuelt yderligere skal understøtte læringen i forløbet og i et senere forløb. Den løbende vidensdeling og de forskellige input i aktiviteterne i forløbet giver lærer og elever mulighed for at få øje på styrker og viden. Täglich aktuelle Nachrichten aus Deutschland, kostenfreier Service! Nachrichten aus Deutschland in Deutsch, Englisch und/oder Spanisch (und Arabisch) - Kostenfreier Service Sehr geehrte Damen und Herren, haben Sie Interesse an den aktuellsten Nachrichten aus Deutschland in Deutsch, Englisch und/oder Spanisch (und Arabisch)? Die Deutsche Welle hat in Zusammenarbeit mit der dpa (Deutsche Presseagentur) einen kostenfreien Service "GermanyToday" entwickelt, der genau diese Interessen abdeckt. Täglich stellen wir Ihnen bis zu zehn Meldungen in den vier genannten Sprachen zur Verfügung. Für die Anmeldung zu diesem Service füllen Sie bitte das angehängte Formblatt aus und kreuzen entsprechend die Sprache/n an. Bitte tragen Sie im Feld "Interessent/Kunde" erst die Bezeichnung der Institution ein, für die Sie tätig sind und dann ihren Namen und die Anschrift. Anschließend senden Sie das ausgefüllte Formblatt an Babette.Dirschauer@dw.de zurück. Der Login wird Ihnen in kürzester Zeit durch die dpa zugesandt. Nach Erhalt können Sie den Service "GermanyToday" nach Belieben nutzen. Sie möchten mehr über "GermanyToday" erfahren? Dann lesen Sie bitte das angehängte Info-Blatt. Haben Sie darüber hinaus Interesse, Deutschland-Themen privat zu nutzen? Dann schauen Sie auf der Internetseite der Deutschen Welle unter: www.dw.de/german-news-service/s-101393 Hier finden Sie, unten rechts, extra für Sie eingestellte Feeds, die Texte mit oder ohne Bild/Videomaterial zur Verwendung bereitstellen. De omtalte Formblatt og Info-Blatt findes på sproglærerforeningens hjemmeside under Sproglæreren. 22 Temasider