Est-ce que tu m'aimes?



Relaterede dokumenter
Fransk - 2. fremmedsprog

Fransk - 2. fremmedsprog

Tysk (2. fremmedsprog)

Intouchables. Om forløbet. Niveau: klasse. Varighed: lektioner

Hanna Cohen s Holy Communion

Fra Fælles Mål til læringsmål for forløbet:

Gennemførelse. Lektionsplan til Let s Speak! Lektion 1-2

Årsplan for engelsk i 6. klasse Skoleåret 2016/2017

The Halloween Wizard

Læseplan for valgfaget spansk

Vejledning til Uddannelsesplan for elever i 10. klasse til ungdomsuddannelse eller anden aktivitet

Når katastrofen rammer

Gode råd om læsning i 3. klasse på Løjtegårdsskolen

Fransk fortsættersprog B stx, juni 2010

Sæt ord pa sproget. Indhold. Mål. November 2012

Forståelse af sig selv og andre

Sprog og læsning 2016

Victor, Sofia og alle de andre

Go On! 7. til 9. klasse

Inspiration til brug af mapop i din læringsmålstyrede undervisning

1. Læsestærke børn i Vores Skole

LÆSNING handleplan for børnehaveklasse - 3. klasse SKOLEAFDELINGEN SILKEBORG KOMMUNE

Prøveeksemplar. Hvordan har du det i børnehaven? Spørgsmål om børnemiljø til de 4-6-årige

Lærervejledning Freddy finder vej i flere tekster

Privat foto. Et undervisningsforløb om erindringer

Cpr.nr. Samlet indstilling uddannelsesparat Delvis uddannelsesparat Ikke uddannelsesparat

Eleven sorterer smådyrene efter visuelle karakteristika som farve eller størrelse. Eleven sorterer smådyrene efter antal ben og levested.

Retfærdighed betyder ikke at alle får det samme. Retfærdighed betyder at alle får hvad de har brug for

Eleverne skal kunne forholde sig reflekterende til den samfundsøkonomiske udvikling.

Forsøgslæreplan for international økonomi B hhx, marts 2014

Undervisningsforløb med sang Jean Petit qui danse

FORBEDRING AF UDEOMRÅDE, 6-8 LEKTIONER, KLASSE

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

Elevbrochure

9.klasses afgangsprøve i engelsk, tysk og fransk

Formål for faget engelsk. Delmål for klasse. Kommunikative færdigheder. Sprog og sprogbrug

Årsplan engelsk 1. klasse 2016/17

Kvindelige meningsdannere

KORT GØRE/RØRE. Vejledning. Visuel (se) Auditiv (høre) Kinæstetisk (gøre) Taktil (røre)

Bilag 4: Transskription af interview med Ida

Hvad lærer børn når de fortæller?

Skabelon til beskrivelse af udviklingsprojekter om en længere og mere varieret skoledag

Målstyret undervisning og tegn på læring

Læringsmål: Hvad skal eleverne konkret lære? Eleverne får indføring i dansk udenrigspolitik og betydningen af de. internationale. organisationer.

KLASSE UNDERVISNINGSPLAN ENGELSK

Ny Nordisk Skole. Arbejdshæfte til forandringsteori

Forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning i matematikfaget

4. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN ENGELSK

Generelt om franskundervisningen. Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder:

Dette er et godt forløb til den tidlige billedkunstundervisning, da eleverne skal beskæftige sig med grundlæggende male-

Basisundervisning i modtageklasser Mette Pedersen, Dagmarskolen Ringsted

Læsning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Kulturforståelse B valgfag, juni 2010

Vejledning til AT-eksamen 2016

Netværksguide. sådan bruger du dit netværk. Danmarks måske stærkeste netværk

Studieplan for grundforløbet , hh1.ag, økonomilinien. På økonomilinien er der særligt fokus på økonomiske og matematisk fag.

Fortolkning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Forløb om svineproduktion og globalisering. 7. klassetrin

EKSEMPEL PÅ INTERVIEWGUIDE

Skolers arbejde med at forberede elever til ungdomsuddannelse

Undervisningsplan for dansk Mellemafdelingen, 3., 4. og 5. klasse

Lokal bedømmelsesplan for naturfag niveau F til C

Læseplan for musik Helsingør Privatskole

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Digital foto

WORKSHOP. BLIV FRI for rygproblemer MED PILATES ARBEJDSHÆFTE BENTE TROMBORG. Side 1

Til kommende elever og forældre. - en 3-årig ungdomsuddannelse

Raketten - klar til folkeskolereformen

PTSD Undervisningsmateriale til indskolingen

Forenklede fælles mål og specialskole-virkeligheden hvordan skal vi forholde os? Læringsmål for deltagerne i denne session: 1.

Dagplejen har valgt at skrive den pædagogiske læreplan til det enkelte barn ud fra et børneperspektiv.

It-mentor-projektet i Egedal, Furesø og Ballerup Kommune. Et opkvalificeringsforløb for årgangsteam med fokus didaktik og it

Un animal de compagnie

DAGTILBUD NORDVEST Afrapportering af læreplaner

gladsaxe.dk Leg og læring i pædagogisk praksis om DAP projektet i Gladsaxe Kommune

Unge Rollemodeller på Vollsmose Bibliotek Søstre og brødrementorer

Folkeskolereform - Munkegårdsskolen Hvad betyder reformen for dit barn? Hvilke nye tiltag bliver introduceret?

Procesorienteret. skrivning

Udsættelse af skolestart 2016/17. Udsættelse af skolestart 2010/11

Se mere på historiefaget.dk:

Workshop: Målstyret læring. 11. November Inspirationsdage Den inkluderende efterskole Vejle - Mette Ginman mmg@ucc.dk

Kursusmappe. HippHopp. Uge 29: Nørd. Vejledning til HippHopp guider HIPPY. Baseret på førskoleprogrammet HippHopp Uge 29 Nørd side 1

Vejledning til ledelsestilsyn

Smørum Bibliotek Flodvej Smørum Tlf.: Ølstykke Bibliotek Østervej 1a 3650 Ølstykke Tlf.:

De pædagogiske læreplaner for Daginstitution Bankager

Årsplan med FANDANGO 2. kl. Sprogforståelse

1. KLASSE UNDERVISNINGSPLAN DANSK

Oversigt Særlige forløb og skriftlige opga aver på Vesthimmerlands Gymnasium og HF /2013

Titel. Målgruppe klasse. Historie og kristendomskundskab. Dødsjovt og gravalvorligt. Webtekst. Forløbsbeskrivelse

Ugeplan for 7B i uge

Hedegårdsskolen 2015

FEEDFORWARD FEEDBACK

Årsplan 5. klasse, musik 2010/2011

Generelle betragtninger

Der er i de senere år kommet mere opmærksomhed på barnets sprogudvikling. Sprogudviklingen har indflydelse på barnets kommunikation med andre og

Raketten - klar til folkeskolereformen

Læseplan for faget dansk som andetsprog supplerende. 10. klasse

UNDERVISNINGSMATERIALE

Stærke børnefællesskaber - om trivsel og læring for alle børn

Bilag 18 - Dansk som andetsprog - Basisundervisning Kompetenceområder

Læring, der giver mening

Transkript:

Est-ce que tu m'aimes? Af Caroline Arp Niveau: 9.-10. klasse Varighed: 2-4 lektioner Om forløbet Forløbet er målrettet 9. og 10. klasse. Med udgangspunkt i kæmpehittet Est-ce que tu m'aimes? af den franske rapper og sanger Maître Gims stifter eleverne bekendtskab med nyere fransk musik og kultur. Forløbet består af 3 dele og et projekt, hvor det er meningen, at eleverne bruger 3 til 4 lektioner på Partie 1, 2 og 3. Til projektet er det op til den enkelte lærer, hvor lang tid eleverne skal arbejde med deres præsentationer, og dermed også hvor omfattende og dybdegående præsentationerne bliver. Det kan tage alt fra 2 til 4 lektioner. Mange af eleverne kender formentlig sangen i forvejen, og det er derfor en god idé at lade eleverne lytte til den, imens de arbejder med Partie 1. I Partie 2 ser eleverne musikvideoen og arbejder efterfølgende med den og med sangteksterne. Forløbets projekt er tænkt som forberedelse til afgangsprøven, og eleven kan med fordel genbruge emnet til sin synopsis til den mundtlige prøve. Fokus på præsentation og samtale Forløbet lægger vægt på at give eleverne ordforråd og værktøjer til at fortælle om musik. De lærer at opbygge sætninger for at udtrykke deres holdning og argumentere for den. De interviewer hinanden på skift og taler i den forbindelse om forskellige underemner til temaet musik. Endelig præsenterer de en sang og en kunstner, hvor retningslinjerne for præsentationen og hjælp til overskrifter og emner er givet. Kort om Maître Gims Gandhi Djuna, bedre kendt som Maître Gims, er oprindeligt fra Congo. Han er født ind i en meget musikalsk familie, der flyttede til Paris, da han var 2 år gammel. Han startede med at rappe i den franske hiphopgruppe Sexion d'assaut med blandt andre Black M, der også idag har gjort solokarriere. 1

I 2013 brød han igennem solo med kæmpehittet J'me tire fra albummet Subliminal, og efterfølgende har en række hits nået de europæiske hitlister, størst af dem Est-ce que tu m'aimes?, der har ligget nummer et i flere europæiske lande. På trods af at han er født af kristne forældre, valgte han i 2004 at konvertere til Islam. Han giftede sig ung og er allerede i en alder af 30 far til 4 børn. Læringsmål og tegn på læring Læringsmål for dette forløb tager udgangspunkt i målpar indenfor fase 2 efter 9. klasse for præsentation, og for dette opstilles eksempler på Tegn på læring. Der arbejdes dog også med en række øvrige læringsmål, jf skemaet herunder. Der er desuden opstillet læringsmål for eleverne inde i forløbet, ligesom eleverne selvevaluerer til sidst i forløbet. Færdigheds- / vidensmål Omsatte læringsmål Tegn på læring kanvære Niveau 1: Jeg præsenterer min selvvalgte sang ud fra en fast opgaveformulering og en given disposition. Præsentation - fase 2 Eleven kan i et enkelt sprog præsentere et forberedt emne / Eleven har viden om præsentationsstrategier med tilhørende ordforråd. Præsentation Projet: Jeg kan ud fra enkle stikord præsentere en franskproget sang og kunstneren bag. Jeg kan præsentere sangens temaer og tilkendegive min holdning til sangen. Niveau 2: Jeg præsenterer min selvvalgte sang ud fra overordnede overskrifter og kan selv disponere indholdet. Niveau 3: Jeg præsenterer min selvvalgte sang ud fra selvstændig informationssøgning og en selvvalgt disposition. Øvrige læringsmål Samtale - fase 2 Eleven kan deltage i en kort meningsudveksling om et forberedt emne / Eleven har viden om Samtale - fase 2 Jeg kan svare på spørgsmål, som mine klassekammerater stiller, og tale generelt om musik. 2

kommunikationsstrategier bestemt af situation, afsender og modtager. Læsning - fase 2 Eleven kan forstå forskellige typer af enkle tekster om nære emner / Eleven har viden om forskellige teksttyper. Skrivning - fase 2 Eleven kan skrive i et enkelt sprog under hensyntagen til situation, afsender og modtager / Eleven har viden om sprogets funktion i forskellige situationer. Tekster og medier - fase 2 Eleven kan anvende digitale medier til kommunikation på fransk / Eleven har viden om kommunikationsformer i forskellige medier og genrer. Kulturforståelse - fase 2 Eleven kan beskrive fransktalende landes kulturer og levevis / Eleven har viden om grundlæggende kulturelle, sociale og historiske forhold. Læsning - fase 2 Jeg kan med støtte i gloser læse et uddrag af en sangtekst og forstå metaforer. Skrivning - fase 2 Jeg kan skriftligt tilkendegive min holdning til en sang og argumentere for min mening. Tekster og medier - fase 2 Jeg kan anvende digitale værktøjer, såsom PowerPoint, Prezi og Padlet, til at understøtte min mundtlige præsentation. Kulturforståelse - fase 2 Jeg har kendskab til fransk kultur, og jeg kender forskellige franske sange og kunstnere. Oversigt over forløbet Objectifs Der er opstillet en række elevhenvendte læringsmål i starten af forløbet. Målene tager udgangspunkt i de konkrete opgaver, som eleven kommer til at arbejde med i forløbet. Det gør det lettere for eleven at vurdere sit arbejde, når forløbet er slut. Når eleven evaluerer sig selv, kan hun gå tilbage i forløbet og se, hvordan hun klarede fx en læseopgave. Skulle hun fx bruge mange forsøg, for at få alle svar korrekt? 3

Målene er elevhenvendte men knytter sig naturligvis til de læringsmål, som er opstillet under Faglige mål. Partie 1 Je me prépare Eleverne læser en tekst om Maître Gims, og trækker de manglende gloser ind i teksten. Nederst på siden skal eleverne oversætte sangens titel og komme med et bud på, hvad sangens temaer kunne være ud fra titlen og det kendskab, de allerede har til sangen. Partie 2 La chanson Clip vidéo Eleverne hører sangen, mens de ser musikvideoen. Efterfølgende besvarer de spørgsmål til indholdet i musikvideoen - det kan være nødvendigt at se musikvideoen to eller flere gange for at svare rigtigt på alle. Les paroles Eleverne læser og oversætter et uddrag af sangteksten med støtte i gloser. Nederst på siden trækker de den rigtige forklaring hen til de forskellige metaforer fra sangteksten, så de får en bedre forståelse af indholdet i de mange sproglige billeder, der er i den korte passage. Partie 3 Mon avis Mon avis sur la chanson Først får eleverne en masse anvendelige ord og udtryk, der hjælper dem med at tilkendegive deres mening om sangen. De lærer at fortælle, hvorfor de synes, som de gør, og lærer en række adjektiver, der beskriver musik. Nederst på siden skriver de, hvad de synes om sangen. On parle Eleverne interviewer hinanden ud fra spørgsmålene på kopiarket i en dobbeltcirkel-struktur. Lad endelig eleverne bytte spørgsmål undervejs, så de får svaret på så meget som muligt. At svare på spørgsmål til nære emner og at samtale på fransk træner eleverne i at samtale frit, hvilket udgør halvdelen af den mundtlige prøve. Det er vigtigt, at man ikke springer denne del over. Projet Eleverne genanvender og reorganiserer deres viden om musik i en præsentation ved hjælp af stikord. 4

Forløbets projekt er direkte tænkt til at kunne anvendes som selvvalgt emne til afgangsprøven. Regn med ca. 2-4 lektioner til projektet, hvor eleverne skal lave en præsentation af en valgfri fransksproget kunstner og en sang, samt udtrykke deres mening derom. Opgavevejledning Vejledningen til de enkelte opgaver finder du på selve forløbet ved at trykke 'Professeur', når du er logget ind på websitet som lærer. Du kan bl.a. få hjælp og vejledning til at anvende web-værktøjerne Prezi og Padlet ved at trykke på 'Vidéos' i topmenuen. Her kan du også finde vejledning til Cooperative Learning-øvelsen Dobbeltcirkel, som eleverne skal bruge i Partie 3, samt en vejledning i at skrive dispositioner til den mundtlige prøve. Her er facit til opgave 1. Le clip vidéo på første side i Partie 2: 1. des lunettes de soleil 2. de deux couples 3. la femme blonde 4. jaune 5. ses chaussures de danse 6. des bijoux 7. les couples sont toujours ensemble quand ils quittent le musée Her er facit til opgave 2. Métaphores på anden side i Partie 2: J'ai cligné des yeux - Après un moment Graver à l'encre noire - Un tatouage qui reste pour toujours L'averse - Quand tout va mal Sous les paupières - Dans ma mémoire Un sommeil éternel - Un rêve qui dure toute la vie 5