Historieundervisning og sproglig udvikling

Relaterede dokumenter
SKRIFTLIGHED OG SKRIVNING SOM HISTORIEFAGLIG PRAKSIS

Tak til Danmarks Lærerforening for samarbejdet

Fagdidaktik og problemorienteret arbejde med historisk tænkning. Heidi Eskelund Knudsen 12. april 2018

Læseplan for historie klassetrin

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

Bedømmelseskriterier

Bedømmelseskriterier for faget dansk Niveau F / E / C

Bedømmelseskriterier Dansk

Historie 5. klasse

Læringsmål og dannelse Muligheder og faldgruber, når læringsmål styrer undervisningen. Onsdag

Sprogbaseret undervisning i de naturvidenskabelige fag. Jannie Høgh Jensen

færdigheds- og vidensområder

Bedømmelseskriterier Dansk

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Tegn på læring til de 4 læringsmål

Aktionslæring som metode

Grauballemanden.dk i historie

FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDER

Sproglig udvikling - et tværgående tema i Fælles Mål. Aarhus 23. oktober 2014

ÅRSPLAN FOR 7. KLASSE

Artikel (skole): Hvad skal vi samarbejde om - og hvordan?

Prøvebeskrivelse Dansk niv. F, E, D og C

Dit Demokrati: OVERORNET LÆRER VEJLEDNING

Faglige delmål og slutmål i faget Historie

Grundloven 1849 Lærervejledning og aktiviteter

Det fælles i det faglige. Ph.d. Bodil Nielsen

Sproglig udvikling i Fælles Mål i alle fag Kl

ÅRSPLAN FOR 8. KLASSE

Forenklede Fælles Mål, læringsmål og prøven

Lærervejledning. Slaget på Fælleden. En byvandring på industrialiseringens Nørrebro

ÅRSPLAN FOR 6. KLASSE

a. forstå varierede former for autentisk engelsk både skriftligt og mundtligt,

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets

Læremiddelanalyser eksempler på læremidler fra fem fag

ÅRSPLAN FOR 9. KLASSE

Fagårsplan 10/11 Fag:Historie Klasse: 4A Lærer: CA Fagområde/ emne

Eleven kan på bagrund af et kronologisk overblik forklare, hvorledes samfund har udviklet sig under forskellige forudsætninger

Historie Fælles Mål 2019

Hvordan tænker man dansk som andetsprog ind i den tidlige fremmedsprogsundervisning?

Herning. Indhold i reformen Målstyret undervisning

ÅRSPLAN FOR 5. KLASSE

Færdigheds- og vidensområder

Læringsmålsorienteret didaktik 1 hold 1

Den største oplevelse et menneske kan have, er mysteriets Albert Einstein

Fokus på sprog i naturfagene i udskolingen

Eleven har viden om. historisk udvikling. Eleven kan forklare historiske forandringers påvirkning af samfund lokalt, regionalt og globalt.

Et sprogudviklende forløb om affald og genbrug i Natur/Teknologi i 3. klasse. Ole Goldbech og Stine Kragholm Knudsen

Formidlingsartikel. Redegørelse. I det følgende vil vi redegøre for valget af medie, målgruppe, fokus, virkemidler, formidling og sprog i artiklen.

Aktuelle materialer til læsevejlederen

Dagsorden for workshop

Læsning med flere sprog

7.klasse historie Årsplan for skoleåret 2013/2014.

Slutmål efter 9. klassetrin er identiske med folkeskolens:

Gentofte Skole elevers alsidige udvikling

Historie Kompetencemål

Læsning med flere sprog

Klare MÅL. Dansk D/C

Årsplan for 4.b i historie 2013/2014

Undervisningsplan for historie 9. klasse 2015/16

Samlet fagplan for Historie-, Samfund- og kristendomsfaget (Danmark i verden)

Kildearbejde i historieundervisning. Workshop Heidi Eskelund Knudsen

DEN ANDEN VERDENSKRIG. Undervisningsforløb

Historiebrug i læreplaner og overgangen fra grundskole til ungdomsuddannelse

Undervisningsforløb DEN ANDEN VERDENSKRIG

Undervisningsplan historie 9.klasse

Årsplan: 3. klasserne, Historie 2016/2017

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

FÆLLES mål. kompetencemål. kompetenceområder. færdigheds- og vidensområder. færdigheds- og vidensmål. færdigheds- og vidensområder

Nye Fælles Mål i grundskolen - overgang til læringsmålstyret undervisning

Det fælles og det danskfaglige

Guide til lektielæsning

Historiebrug. Historiekultur og -brug. Date : 1. oktober 2014

Læringsmålsorienteret didaktik 3 hold 2

History Makers elever skaber historiske monumenter

Læringsmål: Årsplan Dansk. 2.klasse. Mål

Eksempler på arbejdsark: Jernalderen i Norden

5.-6. KLASSE. Metodeværkstedet

Færdigheds- og vidensområder

Teknologibaseret læsning og skrivning. Helle Bundgaard Svendsen Ph.d. og lektor i dansk v. læreruddannelsen, VIA University College

Bilag 4 - Historie Kompetencemål

Et virkelig sjovt fodboldstævne

TIL LÆREREN. Trin: Mellemtrin og Udskoling. Fag: Historie. Introduktion. Fælles mål som tidslinjen adresserer. Mere om opgaverne

Progression i målformuleringer med udgangspunkt i målene for praktikniveauerne. Oplæg på praktikdag på Læreruddannelsen, 2017 Karsten Agergaard

Læremiddeltjek - et samarbejde med Folkeskolen

Fortid kontra Historie

Delmål og slutmål; synoptisk

12 Naturfag og sprog hører jo sammen!

Religion C. 1. Fagets rolle

Beton, et stærkt materiale

Implicitte svar. betydningen af lærerens feedback for elevers (og kursisters) læringsmuligheder

Forløb: Udvikling af børns legefællesskaber gennem de sidste ca. 30 år

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsplan for faget historie

Argumentation & demokrati

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Eleven kan sammenligne væsentlige træk ved historiske perioder

Fag Formål Indhold Undervisningsmetoder Slutmål. Link til undervisningsministeriet Fælles mål trinmål for historie

Der skal være en hensigt med teksten - om tilrettelæggelse og evaluering af elevers skriveproces

Transkript:

Historieundervisning og sproglig udvikling NoFa 6 konference 29.-31. maj 2017 Leon Dalgas Jensen, lektor, ph.d., Professionshøjskolen UCC

Et udviklingsprojekt gennemført i et samarbejde mellem forsker og folkeskolelærer i historie Projektmål: Udvikle en historiedidaktik med fokus på sproglig udvikling i den almindelige fagundervisning Hypoteser: Den sproglige og faglige udvikling beriger hinanden Eleverne opnår et større fagligt læringsudbytte, hvis der også sættes fokus på den sproglige udvikling Elevernes sproglige udvikling fremmes i en autentisk kommunikation i undervisningen i fagene Produkt: Et detaljeret beskrevet og didaktisk begrundet undervisningsforløb i faget historie på sluttrinnet i folkeskolen skabt på baggrund af afprøvning

Et udviklingsprojekt gennemført i et samarbejde mellem forsker og folkeskolelærer i historie Metode: Forsker og lærer planlægger i fællesskab et undervisningsforløb i en 7. klasse med udgangspunkt i en kompetenceorienteret historiedidaktik med fokus på historiebrug teorier om sproglig udvikling og stilladsering af sproglig udvikling Undervisningsforløbet gennemføres med observation forskeren som ikke-deltagende observatør og læreren som deltagende observatør Analysen baseres på observationsdata, læremidler m.v. og elevprodukter og reflekterende samtaler mellem forsker og lærer

Et forløb i 7. klasse om Grundloven af 1849 Læringsintentionen med forløbet Eleverne kan mundtligt og skriftligt forklare, hvordan udviklingen frem til Grundloven af 1849 ændrede det danske samfund. Eleverne kan anvende Grundloven af 1849 til at beskrive de forandringer, der fandt sted i de politiske ideer og i styreformen i Danmark i begyndelsen af 1800-tallet.

Teksttyperne

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Forklarende tekst Argumenterende tekst Instruerende tekst

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Begivenheder på tidslinje Først skete der det, at Siden fulgte Da de ankom til og det førte til Forklarende tekst Argumenterende tekst Instruerende tekst

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Forklarende tekst Fx miljøbeskrivelse, personbeskrivelse Ofte sammenvævet med tolkning Det var en autoritær styreform En revolution var brudt ud Argumenterende tekst Instruerende tekst

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Forklarende tekst Argumenterende tekst Instruerende tekst Frederik den 7. bøjede sig for demonstranternes krav om en forfatning, dels fordi han var bange for, at københavnerne ellers ville gøre oprør, og dels fordi han var enig med dem I Frankrig havde folket opnået Folket i Danmark ville også... ; Begivenhederne i Paris bredte sig til ; Begivenhederne endte med og førte til ; Baggrunden for I 1848 var der oprør både i Paris, Berlin og Wien mod dem, der havde magten. I København samledes tusindvis af mennesker til demonstration ved Christiansborg Slot den 21. marts 1848. Demonstrationslederne overrakte den danske konge et brev, hvori de krævede en forfatning, hvor kongen delte magten med en folkevalgt forsamling. Kongen, Frederik 7., valgte at bøje sig for kravet.

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Forklarende tekst Argumenterende tekst Instruerende tekst Fx kan der argumenteres med belæg i kilder Det ved vi fra fund af våben i området Eller med hvad der er sandsynligt ud fra anden kendt viden Befolkningstallet steg sandsynligvis i perioden som følge af mere effektive produktionsmetoder i landbruget Der kan også argumenteres med logik, fx Når der er arbejdsdeling i et samfund, er det nødvendigt, at der er handelsmænd, der kan bringe varerne derhen, hvor der er brug for dem.

5 teksttyper historisk fremstilling rummer typisk alle fem Berettende tekst Beskrivende tekst Forklarende tekst Argumenterende tekst Instruerende tekst Instruerende tekst optræder i HISTORIEBOGEN når opgaver til elevernes videre arbejde præsenteres og når fagets metoder skal introduceres Men instruerende tekst optræder også i KILDERNE, når der er tale om lovtekster, direktiver, forordninger m.v. Som i dette forløb, hvor GRUNDLOVEN AF 1849 er en central kilde.

7. Klasses historiebog rummer samtlige teksttyper vævet ind i hinanden Vi kan se eksempler på, at elever læser uden at forstå, og ikke reagerer på situationen, men blot accepterer, at sådan er det bare

Den klassiske HISTORIEBOG rummer ofte en kombination af fremstilling og kilder I gymnasieskolens bøger også ofte flere konkurrerende fremstillinger Denne 7. klasse anvendte en HISTORIEBOG, som systematisk kombinerer sammenhængende historisk fremstilling kilder skabt i den tid, som fremstillingen beretter om og beskriver

Fremstilling og kilder Kilder som rester, spor, levn fra fortidig menneskelig virksomhed, som foreligger for os nu Vi kan foretage slutninger fra disse rester, spor og levn til den menneskelige virksomhed, som har skabt dem, og den tid, de er skabt i Historiske fremstillinger som sammenhængende beretninger, fortolkninger og forklaringer byggende på kilder og teori Vi kan sammenligne og kritisk vurdere forskellige fremstillinger og selv skabe fremstillinger

Knytte fremstilling og kilder til den tid de er skabt i Fremstillinger som sammenhængende beretning, fortolkning og forklaring Historiske fremstillinger bliver til kilder til forståelse af en bestemt tids historiebrug, når de ses i sammenhæng med den tid og det sted, de er skabt i Historisk fremstilling fra 1888 Historisk fremstilling fra 1936 Fremstilling i elevernes HISTORIEBOG Tid 1849 nutid Grundloven af 1849 Kilder fra perioden i elevernes HISTORIEBOG Kilder som rester, spor, levn fra den tid vi undersøger

Hvis 7. klasse eleverne skal kunne lære ved at læse HISTORIE 7, skal eleverne forstå forskellen mellem fremstilling og kilder hvordan bogens fremstilling bygger på kilderne hvordan både fremstilling og kilder er knyttet til tid og sted at en fremstilling kan være en kilde til historiebrug

Grundloven af 1849 - hvordan kan du se hvilken teksttype det er? Tekstens titel og opdelingen i paragraffer

Grundloven af 1849 - hvordan kan du se hvilken teksttype det er? Tekstens opdeling i afsnit, der samler paragraffer om bestemte sagsforhold under samme romertal. Tekstens fremsættende, foreskrivende og konstaterende form. Den er ikke argumenterende eller diskuterende.

Grundloven af 1849 - hvordan kan du se hvilken teksttype det er? Teksten er opremsende med punktopstilling inden punktum. Læreren understreger verberne kan og skal i teksten, og kommer med bud på hvordan det viser, at teksten er anvisende og påbydende:

Grundloven af 1849 - Læreren sammenfatter om teksttypen Den angiver, hvordan tingene skal foregå, og hvilke regler der skal gælde Det er en instruerende tekst Den rummer forbud, påbud og anvisninger Det som skal ske og ikke skal ske; det som kan ske og ikke kan ske En lov beskriver ikke faktiske forhold og beretter ikke om begivenheder. Den forklarer ikke og argumenterer ikke.

Vores erfaring Historieundervisning stiller store krav til elevernes forståelse af teksttyper Den dybe stilladsering af elevernes forståelse af teksttypen støttede alle elever i deres læsning også de elever som faktisk havde ret god forståelse af, hvad en lov er

Kildetyper som teksttyper klassificere ud fra funktion Grundloven af 1849 institutionel offentlig normativ fremtidsrettet programmatisk

Begreber De for faget historie vigtige fagbegreber, som går igen i forskellige forløb (fx historiebrug, brud og kontinuitet ) De begreber som er vigtige i almen dannelse (fx demokrati, indfødsret ) De for det specifikke emne særlige begreber, som de sjældent vil møde igen (fx fruentimmere, kongens civilliste

Opnå fagsprog Aktivering af elevernes mundtlige hverdagssprog Læreren præsenterer fagsprog Læreren skaber bro til fagsprog - fx gennem visualisering Eleverne bruger fagsproget tale, lytte, skrive, læse Læreren giver eleverne feedback på fagsproglig præcision

Brud modellen brud er en forandring, der ændrer retningen på udviklingen Beskriver en forandring Brud Før brud Efter brud Tid

Brud modellen Viser at brud er en forandring, der har årsager og virkninger Forklare og fortolke forandringen Årsager Virkninger Brud Tid

Brud modellen Grundloven af 1849 som en forandring, der har årsager og virkninger Årsager Grundloven af 1849 Virkninger Tid 1849

Brud modellen Grundloven af 1849 som en forandring, der har årsager og virkninger Årsager Grundloven af 1849 Virkninger Tid 1849

Brud modellen Grundloven af 1849 som en forandring, der har årsager og virkninger Årsager Grundloven af 1849 Virkninger Tid 1849

Finde forklaringer og se forskel på dem - en stilladsering

Historisk forandring fremstilles ofte som en proces med brud og kontinuitet Fagbegreb: PERIODISERING Brud Kontinuitet Ny kontinuitet Tid

Nu kan eleverne stille spørgsmålet: Hvordan periodiserer fremstillingen? Hvordan begrunder fremstillingen periodiseringen? Brud Kontinuitet Autoritære styreformer Ny kontinuitet Demokratiske styreformer Tid

Historiebrugskompetence rummer også at kunne opdage og vurdere periodisering at kunne periodisere selv - begrundet Brud Kontinuitet Ny kontinuitet Tid

Eksemplet med begrebet indfødsret Eleverne blev opdelt i grupper, der arbejdede med hvert sit element i Grundloven af 1849 En af grupperne fik emnet: Indfødsret og religionsfrihed Eleverne bliver bedt om selv at udforme læseformålet ud fra emnet De får at vide, at de skal præsentere hvad de når frem til for de andre

Utilstrækkeligt stilladsering af elevernes forståelse af begrebet indfødsret Da gruppen præsenterer for klassen kan de ikke forklare ordets betydning og staver det også forkert inføsel Vi opdagede at HISTORIEBOGEN flere steder anvendte begrebet indfødsret, men at det ikke var forklaret noget sted i bogen Det havde vi ikke været opmærksomme på LÆS MED ELEVERNES ØJNE Begrebet er vigtigt for forståelsen, idet valgretten er knyttet til indfødsretten, kun personer med indfødsret kan være embedsmænd og at udlændinge kun kan erhverve indfødsret ved lov FØDT FØDT IND I LANDET INDFØDT RETTIGHEDER SOM INDFØDT

Hvad vi lærte af projektet

Historiefaglige kompetencer og sproglig udvikling hænger uløseligt sammen Historieundervisning kan danne en autentisk og meningsfuld ramme om elevens sproglige udvikling Historieundervisning kan stille meget store krav til elevernes sproglige færdigheder I historiefaget er der særlige tekster og et særligt sprog, som det er vigtigt at lære for at kunne lære gennem de tekster og det sprog

Tydelighed om de historiefaglige læringsmål og de sproglige læringsmål understøtter elevernes læring Tydelighed om de aktiviteter, der rummer sproglige færdigheder Det receptive aspekt: at lytte og læse Det produktive aspekt: at samtale og skrive Tydelighed om: Historiefagets teksttyper og begreber Historiefagets læseforståelsesstrategier og skrivestrategier Tydelighed om: Den historiefaglige læringsintention

De sproglige udfordringer ved teksterne HISTORIEBOGEN er en meget kompleks tekst, og for at kunne lære gennem at læse den, og anvende den sammen med kilder, skal eleverne kunne identificere de mange teksttyper og de forskellige tekstformål skelne mellem fremstilling og kilder Mange tekster i faget historie, ikke mindst kildetekster, er så sprogligt udfordrende, at eleverne ikke kan læse dem med forståelse på egen hånd

Nogle svar på de sproglige udfordringer ved teksterne Læreren skal læse teksterne op og forklare indholdet mundtligt med hverdagssprog og skabe bro til fagsprog Læreren skal præsentere vigtige fagbegreber Stilladsere efterfølgende elevernes detaljerede læsning Udfordre eleverne videre med lytte, læse, tale og skriveopgaver Give feedback ikke kun på det historiefaglige men også sproglige

Didaktisk skal læreren overveje ikke kun forløbets historiefaglige udfordringer, men også de sproglige udfordringer 1. Hvad karakteriserer de tekster og det sprog, som eleverne skal bruge i undervisningsforløbet 2. Hvilke sproglige færdigheder har eleverne allerede i forhold hertil 3. Hvilke sproglige færdigheder (lytte, læse, tale, skrive) har de brug for at lære i forløbet? 4. Hvilke aktiviteter vil kunne understøtte elevernes udvikling af sproglige færdigheder?

Tydelige mål for både den sproglige og historiefaglige læring og indholdsvalg og valg af aktiviteter, der knytter det sproglige til den historiefaglige læringsintention stilladserer alle elevers læring I særlig grad støttes de elever, der opstår sprogvanskeligheder for der opstår koncentrationsvanskeligheder for Den sproglige opmærksomhed, som en sådan undervisning skaber, bliver stadig vigtigere som følge af medialiseringen af kultur og samfund

Referencer Christensen, M. V. (red.) (2016): Genrepædagogik og andre veje I læse- og skriveundervisningen. København: Hans Reitzels Forlag. Gibbons, P. (2015): Scaffolding language scaffolding learning, Teaching English Language Learners in the Mainstream Classroom. Portsmouth, NH: Heinemann (Second edition) Jensen, L.D. (2014): Medialisering og læremidler i kulturfag, s. 79-96 i Cursiv, Nr. 13 Johansson, B. og A. S. Ring (2015): Lad sproget bære Genrepædagogik i praksis. København: Akademisk Forlag (2. udgave) Knudsen, S. K. og L. Wulff (red.) (2017) Kom ind i sproget. Flersprogede elever i fagundervisningen. København: Akademisk Forlag

Kontakt Leon Dalgas Jensen, lektor, ph.d. Professionshøjskolen UCC e-mail: ldj@ucc.dk mobil: 41897298