Fortolkning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Relaterede dokumenter
Læsning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae

Forenklede Fælles Mål og læringsmålstyret undervisning i matematikfaget

Inspiration til brug af mapop i din læringsmålstyrede undervisning

Workshop: Målstyret læring. 11. November Inspirationsdage Den inkluderende efterskole Vejle - Mette Ginman mmg@ucc.dk

Årsplan med FANDANGO 2. kl. Sprogforståelse

De små læser 2013 Lena Bülow-Olsen

Fra mark til mund til mark

Gode råd om læsning i 3. klasse på Løjtegårdsskolen

Kompetenceområdet fremstilling. Mandag den 3. august 2015

Målstyret undervisning og tegn på læring

Basisundervisning i modtageklasser Mette Pedersen, Dagmarskolen Ringsted

Årsplan for dansk i 3.A, 3.B og 3.C 2016/2017

Stærke børnefællesskaber - om trivsel og læring for alle børn

Fra Fælles Mål til læringsmål for forløbet:

Forenklede fælles mål og specialskole-virkeligheden hvordan skal vi forholde os? Læringsmål for deltagerne i denne session: 1.

Privat foto. Et undervisningsforløb om erindringer

Skabelon til beskrivelse af udviklingsprojekter om en længere og mere varieret skoledag

Brune af Håkon Øvreås

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Ugeplan for 7B i uge

Hanna Cohen s Holy Communion

Når katastrofen rammer

Periode Emne Aktiviteter Evaluering

Sæt ord pa sproget. Indhold. Mål. November 2012

Vejledning til AT-eksamen 2016

Gennemførelse. Lektionsplan til Let s Speak! Lektion 1-2

FORBEDRING AF UDEOMRÅDE, 6-8 LEKTIONER, KLASSE

Eleven kan sammenligne væsentlige træk ved historiske perioder

Forløb om svineproduktion og globalisering. 7. klassetrin

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

Skolepolitiske mål unikke skoler i et fælles skolevæsen

geografi Evaluering og test i Faglighed, test og evalueringskultur

Forståelse af sig selv og andre

1. Læsestærke børn i Vores Skole

Lærervejledning Freddy finder vej i flere tekster

SFO BAGSVÆRD/BAGSVÆRD SKOLE

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

Ny Nordisk Skole. Arbejdshæfte til forandringsteori

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

6. klasse BLIK OR EUD - Strandpromenaden - Lektionsoversigt

Læseplan for valgfaget filmkundskab

ET UNDERVISNINGSFORLØB I NYCIRKUS I IDRÆT

Selvevalueringsguide til kompetenceudvikling for udøvere af Den motiverende samtale

praktik på 1. årgang 1. praktikniveau Praktikskole: Ørslevkloster skole

3. Læringsmål og elevmål

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Bilag 4: Transskription af interview med Ida

Københavns åbne Gymnasium

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

UNDERVISNINGSMATERIALE

Smørum Bibliotek Flodvej Smørum Tlf.: Ølstykke Bibliotek Østervej 1a 3650 Ølstykke Tlf.:

Sprog og læsning 2016

Pædagogisk praksis i førskolen. Langhøjs SFO.

Historie B. 3. Læringsmål og indhold 3.1 Læringsmål Eleverne skal kunne:

Hvorfor beslutte sig for en pædagogisk platform?

Eleven sorterer smådyrene efter visuelle karakteristika som farve eller størrelse. Eleven sorterer smådyrene efter antal ben og levested.

På Prins Henriks Skole inddeler vi danskundervisningen i fire danskniveuaer:

Mig som professionel. Fagidentitet

Læseplan for faget dansk som andetsprog supplerende. 10. klasse

Tysk (2. fremmedsprog)

Transfer. Vibe Aarkrog IUP, Aarhus Universitet 11. august, 2014

It-mentor-projektet i Egedal, Furesø og Ballerup Kommune. Et opkvalificeringsforløb for årgangsteam med fokus didaktik og it

Fælles læsetekst i første klasse

Hvad lærer børn når de fortæller?

Lokal bedømmelsesplan for naturfag niveau F til C

7. klasse Hvad Hvordan Hvorfor Hvornår Hvem Materialer

Retfærdighed betyder ikke at alle får det samme. Retfærdighed betyder at alle får hvad de har brug for

Fælles forenklede mål - folkeskolen

Faglig læsning og skrivning

Aktionslæring i Børneområdet

Læsepolitik. for Billund Kommune

Hvordan ser FFM ud i forhold til at implementere sprogbaseret undervisning? 6. SFLP Konference

Skolepolitik

DAGTILBUD NORDVEST Afrapportering af læreplaner

SKOLESTART For at barnet kan få en god og lærerig skolestart, og opleve tryghed og

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Børnesyn og nyttig viden om pædagogik

Ledelse & Organisation/KLEO. Den reflekterende samtale

EKSEMPEL PÅ INTERVIEWGUIDE

Prøveform B Afgangsprøven i mundtlig dansk sommeren 2014

Det er altså muligt at dele lige på to kvalitativt forskellige måder: Deling uden forståelse af helheden Deling med forståelse af helheden

INKLUSIONS- FORTÆLLINGER

Vejledning til Uddannelsesplan for elever i 10. klasse til ungdomsuddannelse eller anden aktivitet

Bedømmelseskriterier Dansk

Ældste børn i børnehaven: Krop og bevægelse: Pædagogiske mål:

Hvad er filosofisk coaching?

Læring, der giver mening

The Halloween Wizard

SFO BAGSVÆRD/BAGSVÆRD SKOLE

Natur og natur fænomener:

Gjellerupskolen. Udviklingsplanen - Målsætninger

Årsplan for syvende klasserne

Roskilde Ungdomsskole. Fælles mål og læseplan for valgfaget. Digital foto

Der er i de senere år kommet mere opmærksomhed på barnets sprogudvikling. Sprogudviklingen har indflydelse på barnets kommunikation med andre og

Skoene fortæller. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Plot 3, kapitel 1. Side FREMSTILLING

Til underviseren. I slutningen af hver skrivelse er der plads til, at du selv kan udfylde med konkrete eksempler fra undervisningen.

Ledelse & Organisation/KLEO. Den reflekterende samtale

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

De pædagogiske læreplaner for Daginstitution Bankager

Transkript:

Fortolkning på mellemtrinnet Sommeruni 2015 ved Mia Graae - om tegn på skriftsprogsvanskeligheder og tiltag i undervisningen

Færdigheds- og vidensmål: I kan planlægge og gennemføre et læringsmålstyret forløb ud fra kompetenceområdet Fortolkning I har viden om kompetenceområdet Fortolkning

Kanonlitteratur Forslag til mindre justeringer Udgår: Martin A Hansen, Klaus Rifbjerg (dog ikke i gymnasiet), Chr. Winther, Thøger Larsen, H.C. Branner Nye: Henrik Ibsen, Amalie Skram, Astrid Lindgren, Thorbjørn Egner, Storm P. Flyttet: Tove Ditlevsen er rykket fra tillægslisten til den fælles kanon 14.8.2015 Side 3

Begreber Undersøgelse Fortolkning, ikke Analyse Fortolkning 3.- 4. klasse undersøgelse af litteratur og andre æstetiske tekster har viden om kvalitetskriterier (vurdering fase 2) - Hvad forstår vi ved æstetiske tekster? - Hvilke kvalitetskriterier kan man arbejde med i 4.? Side 4

Litteratur - læseforståelse Litteraturlæsning Som færdighed Som oplevelse / slugning Som erkendelse / nydelse Læse med fordobling Fænomenologisk verden, som den opleves (realplan) Det bagvedliggende den dybere mening (billedplan) Litterær dannelse Litteraturpædagogikken skal lære os at sætte parentes om os selv at få øje på teksten - at udvikle selvindsigt og empati Litterære begreber Genre, teksters tid og rum, fortæller, synsvinkel, komposition, personkarakteristik, billeder, virkemidler, motiv og tema Side 5

Kompetencemål 3.- 4. kl. Kompetenceområde 2. klasse 4. Klasse 6. klasse 9. klasse Læsning Eleven kan sikkert læse enkle tekster og bruge dem i hverdagssammenhænge Eleven kan læse multimodale tekster med henblik på oplevelse og faglig viden Eleven kan læse og forholde sig til tekster i faglige og offentlige sammenhænge Eleven kan styre og regulere sin læseproces og diskutere teksters betydning i deres kontekst Fremstilling Eleven kan udtrykke sig i skrift, tale, lyd og billede i nære og velkendte situationer Eleven kan udtrykke sig i skrift, tale, lyd og billede i velkendte faglige situationer Eleven kan udtrykke sig i skrift, tale, lyd og billede i formelle situationer Eleven kan udtrykke sig forståeligt, klart og varieret i skrift, tale, lyd og billede i en form, der passer til genre og situation Fortolkning Eleven kan forholde sig til velkendte temaer gennem samtale om litteratur og andre æstetiske tekster Eleven kan forholde sig til velkendte temaer i eget og andres liv gennem undersøgelse af litteratur og andre æstetiske tekster Eleven kan forholde sig til almene temaer gennem systematisk undersøgelse af litteratur og andre æstetiske tekster Eleven kan forholde sig til kultur, identitet og sprog gennem systematisk undersøgelse og diskussion af litteratur og andre æstetiske tekster Kommunikation Eleven kan kommunikere med opmærksomhed på sprog og relationer i nære hverdagssituationer Eleven kan følge regler for kommunikation i overskuelige formelle og sociale situationer Eleven kan kommunikere med bevidsthed om sprogets funktion i overskuelige formelle og sociale situationer Eleven kan deltage reflekteret i kommunikation i komplekse formelle og sociale situationer

Udvælgelse af målpar Undersøgelse: - Eleven kan undersøge personers motiver, konflikter og handlinger - Eleven har viden om personkarakteristik Vurdering: - Eleven kan deltage i samtale om tekster kvalitet - Eleven har viden om kvalitetskriterier Side 7

http://i-bog.dk/?id=%7b035f2950-3d75-4c00-918b- 5375B549742B%7D#/double/1/ Side 8

Undersøgelse + vurdering Nedbrudte læringsmål for 4. klasse: Eleverne kan tale med om personernes motiver Eleverne kan udpege modsætninger mellem tekstens personer Eleverne kan begrunde deres bud med relevante teksthenvisninger Eleverne kan vurdere, om novellens personer er stereotyper Eleverne kan vurdere, om sproget i novellen er trivielt Eleverne kan begrunde deres vurdering med relevante teksthenvisninger Side 9

Eksempler på tegn på læring Eleverne kan tale med om personernes motiver Niveau 1 Eleven kan formulere de motiver, der er nævnt på linjen Niveau 2 Eleven kan formulere de motiver, der optræder mellem linjerne Niveau 3 Eleven kan diskutere forskellige mulige motiver til den samme handling Eleverne kan vurdere, om sproget i novellen er trivielt Niveau 1 Eleven kan finde formuleringer, eleven ikke er stødt på før Niveau 2 Eleven kan forklare, hvori det nye i formuleringerne består Niveau 3 Eleven kan selv finde eksempler på forfatterens leg med sproget Side 10

Analysemetoder I DK 30erne 60erne 70erne 80erne 90erne Forfatterorienteret Tekstorienteret Biografisk Psykologisk Psykoanalytisk Nykritisk Marxistisk Ideologikritisk Strukturalistisk Læserorienteret Dekonstruktiv Receptionsorienteret Ind i tekst Inde i tekst Ud af tekst

Undervisningsaktiviteter 1. del Tal om forsiden og titel Læs alle billeder i bogen, før eleverne ser teksten Læs første del til maskeballet Gruppearbejde: Lav en karakteristik af hovedpersonen I skal inddrage mindst to konkrete handlinger fra teksten og give et bud på, hvorfor hun gør, som hun gør Lav en karakteristik af bipersonerne også her skal I inddrage mindst to konkrete handlinger fra teksten og give et bud på, hvorfor de gør, som de gør? 2.del Læs videre Klassesamtale om sproget i novellen med udgangspunkt i formuleringen alle børn flytter hjemmefra før eller siden. Pigen flyttede før I makkerpar. Eleverne går på jagt efter ironi og andre sproglige udtryk 3. del Efter læsning I grupper hvordan plejer forholdet mellem voksne og børn at blive beskrevet vs. hvordan er det beskrevet her? Kan I komme i tanke om andre tekster eller film, hvor det også er børnene, der opfører sig fornuftigt og ansvarligt, og forældrene, der er uansvarlige? Side 12

Selvevaluering Jeg kan begrunde personernes handlinger Jeg kan udpege modsætninger mellem tekstens personer Jeg kan finde steder i teksten, der underbygger det jeg siger Jeg kan finde eksempler på kreativ sprogbrug Kan sagtens Kan næsten Kan med hjælp Side 13

Udvælgelse af målpar Undersøgelse: - Eleven kan undersøge virkemidler - Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler i en tekst Side 14

Forløb i 4.klasse om sproglige virkemidler Læringsmål: Eleven kan få øje på sproglige træk (besjælinger) og undersøge virkemidler. Evaluering: Elevernes individuelle undersøgelse af en eller flere eksemplariske tekster danner afsæt for en systematisk vurdering af, hvorvidt alle kan dels udpege virkemidlerne, dels forstå deres funktion i teksterne. Tegn på læring: Eleverne anvender sammenligninger og besjælinger velvalgt i egne tekster og udpeger og undersøger spontant samme i andres tekster. Undervisningsaktiviteter: Eleverne præsenteres for sammenligninger og besjælinger i eksemplariske tekster. Eleverne eksperimenterer med at omskrive og vurdere virkningen heraf. Side 15

D dansk, Fællesbogen til 4. klasse I dette kapitel skal I: Arbejde med stemninger i digte Arbejde med sproglige virkemidler, linjedeling, rim og rytme, gentagelser, antonymer og sammenligninger Lære om sproglige billeder Skrive et sommerdigt Lære om haikudigte Skrive haikudigte Evaluere og blive klogere på, hvad I har lært - Hvor er der tale om aktiviteter og hvor om mål? - Hvad er færdighedsmål og hvad er vidensmål? Side 16

Dansk Kompetenceområde: Fortolkning (efter 6. klasse) Kompetencemål Eleven kan forholde sig til almene temaer gennem systematisk undersøgelse af litteratur og andre æstetiske tekster. Færdigheds- og vidensmål / Undersøgelse Eleven kan undersøge fortælle positioner Eleven har viden om fortælletyper Læringsmål for undervisningsforløb Eleverne kan forklare og demonstrere, hvordan fortællerforholdene i en tekst kan indgå i og har betydning for den samlede forståelse og tolkning Tegn på læring Niveau 1: Eleverne udpeger 1. og 3. personfortæller i tekster Niveau 2: Eleverne forklarer, hvad forskellen er på at bruge 1. og 3. personfortæller. Niveau 3: Eleverne anvender 1. og 3. personfortæller i egen produktion af tekst

Nedbryd selv i læringsmål Kompetenceområde: Fortolkning (efter 6. klasse) Kompetencemål Eleven kan forholde sig til almene temaer gennem systematisk undersøgelse af litteratur og andre æstetiske tekster Færdigheds- og vidensmål Eleven kan læse med fordobling Eleven har viden om at læse på, mellem og bag linjerne Læringsmål for undervisningsforløb Tegn på læring Eleverne kan Niveau 1: Niveau 2: Niveau 3:

Om udfordringsopgaver Til undervisningen af de 10-15 % dygtigste elever Til hvert færdigheds- og vidensmål er der i inspirationsmaterialet udarbejdet en udfordringsopgave, som læreren kan bruge eller lade sig inspirere af. Skal være så åbne som muligt og gerne med flere løsningsforslag Skal give mulighed for fordybelse Eksempler fra emu: Fortolkning/fortolkning i a) 1. klasse og b) 3. klasse: a) Du skal se en spillefilm, genfortælle filmens hovedhandling, genfortælle filmens hovedhandling og vurdere, hvilke episoder i filmen, der er vigtige for filmens temaer b) Du skal læse en kortprosatekst, og undervejs skal du udfylde en todelt grafisk model (fx et isbjerg), der viser tekstens to fortælleplaner: Hvad læser du på linjerne, og hvad læser du mellem linjerne? I den ene del skriver du de spor, forfatteren lægger ud, i den anden del forklarer du dine tolkninger af dem. Side 19

Eget forløb om fortolkning efter oplæg om fremstilling a) Vælg klasse b) Find kompetencemål c) Find færdighed- og vidensmål d) Nedbryd i konkrete læringsmål e) Formulér en udfordringsopgave f) Tænk aktiviteter og evaluering Side 20