Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Relaterede dokumenter
Beton, et stærkt materiale

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Kristendomskundskab Fælles Mål

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Eleven kan udtrykke sig nuanceret om den religiøse dimensions indhold og betydning ud fra grundlæggende tilværelsesspørgsmål og etiske principper

Guide til samarbejde i team om læringsmålstyret undervisning

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Guide til årsplanlægning med forenklede Fælles Mål

TPL-skema kap. 1 Tro og tanker

Workshop: Læringsmålstyret undervisning i dansk som andetsprog. Multikulturelle skoler Mette Ginman - mmg@ucc.dk

Webinar - Matematik. 1. Fælles Mål Relationsmodellen og et forløbsplanlægningsskema

Find og brug informationer om uddannelser og job

Kemi, fordi? Lærervejledning: Fremstilling af creme

Velkommen hjem i Minecraft

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

Kristendom delmål 3. kl.

Sprog, identitet og kultur

Undervisningsforløb/aktivitet

I klaser arbejdes der hen mod, at eleverne får et mere bevidst forhold til at anvende faglige begreber og det religiøse sprogs virkemidler.

Vejledning om undervisningsplan i faget praktik

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

De gode læringsmål. Konference for UVM den 06. maj 2015

Årsplan Skoleåret 2012/13 Kristendom. Skolens del og slutmål i kristendom kan læses på skolen hjemmeside.

8:30-14:30 Sproglig udvikling Kort aktivitet Planlægning af undervisningsforløb Fremlæggelse af undervisningsforløb

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

Bibelske fortællinger Undervisningen giver eleven mulighed for at kunne tolke grundlæggende værdier ud fra centrale bibelske fortællinger.

Så fremtidens skov LÆRINGSARENA SKOVEN NATURAKADEMIKANON FOR INDSKOLING SPECIALKLASSER

Så fremtidens skov LÆRINGSARENA SKOVEN NATURAKADEMIKANON FOR 1.KLASSE

Naturens spisekammer: Æbler hvordan gemmer vi sæsonens frugt?

Selvfortælling - Gennemførelse

Årsplanen er lavet med udgangspunkt i Fælles mål trinmål for faget kristendomskundskab og læseplan 2. forløb, der dækker klassetrin.

Sproglig udvikling og sproglige læringsmål i Fælles Mål

Grindsted Privatskole Kristendom 8. Kl. 17/18

Hvad er en flygtning?

Guide til netværk i fagene med faglige vejledere

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Sommeruni Synlig læring og læringsmål i fagene og emner Dansk (indskoling og mellemtrin): Børn med særlige behov. Trine Nobelius, lektor

Et fagligt løft af folkeskolen

KRISTENDOM OG BILLEDKUNST

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Mindmaps og begrebsudvikling i matematik i 6.kl.

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

Undervisningsforløb REFORMATIONEN

Relation til Fælles Mål

Liv og religion. klar til forenklede Fælles Mål og prøven. Af Karina Bruun Houg

LIV LÆRINGSARENA MARKEN EGEN SKOLE. NATURKANON FOR 0. KLASSE

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

Kristendomskundskab. Slutmål efter 9. klassetrin for faget kristendomskundskab

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

SYNLIG LÆRING OG LÆRINGSMÅL I MATEMATIK. Sommeruni Louise Falkenberg og Eva Rønn

Klasse: 3. årgang Fag: Kristendom År: 2017/2018. Læringsmål Hvad er de overordnet læringsmål for klassen? -Kan forklare, hvad en myte er

Læringsmål Inspiration til arbejdet med læringsmål i undervisningen. Arbejdet med læringsmål i folkeskolen 1

Progression i målformuleringer med udgangspunkt i målene for praktikniveauerne. Oplæg på praktikdag på Læreruddannelsen, 2017 Karsten Agergaard

Aktionslæring som metode

OLE LUND KIRKEGAARD. Et danskforløb på 15 lektioner om Dragen af Ole Lund Kirkegaard Rettet mod 3. klassetrin

med selvvalgt problemstilling.

Læs-Tænk-Regn Indskolingen

Innovation og entreprenørskab som aktiv del af valgfaget billedkunst

Dansk som andetsprog og sproglig udvikling

Målstyret læring. Sommeruni Link til kursusmappe

Har du sommerfugle i maven? - et forløb om ordsprog og talemåder

HAVET. LÆRINGSARENA HAVET Øresundsakvariet. 7. klasse. Øresund og saltvand LÆRINGSFORLØB OM DET KYSTNÆRE HAV

Fælles Mål og arbejdet med læringsmål i den åbne skole

Årsplan Skoleåret 2014/2015 Kristendom Nedenfor følger i rækkefølge undervisningsplaner for skoleåret 14/15. Skolens del og slutmål følger

Kend din lokale forsyning

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

Kompetenceområdet kommunikation. Tirsdag den 4. august

Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder: - Mundtlig kommunikation - Skriftlig kommunikation - Kultur og samfund

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Nye Fælles Mål i grundskolen - overgang til læringsmålstyret undervisning

Guide til konfirmandprojekt

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

SØEN LÆRINGSARENA SØEN ESRUM SØ MINES LYST. 6. klasse. kommer med forslag til, hvad man kan arbejde klasse. Forløbet er en del af NATURKANON for

5 grunde til at Afrika bliver vigtig for din generation

Eleven kan forklare, hvad kristendom er, og gengive hovedtræk i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark

INSPIRATIONSFORLØB MED GLOBALT FOKUS - ENGELSK CULTURAL ENCOUNTERS

Skole-kirkeprojekter

Årsplan Team Asteroider Danmark i Verden 2014 / 2015

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Dansk. Kompetencemål Færdigheds-og vidensmål Læringsmål for Smarte rettigheder

Læsning og skrivning i børnehaveklasse og 1. klasse

Læringsmålsorienteret didaktik planlægning af læringsmålstyret undervisning

Innovation og entreprenørskab som tværgående tema i tysk Udarbejdet af lærer Maria Frantzen Sanko

Årsplan Team Vega Danmark i Verden 2014 / 2015

Lav jeres egne samtalekort

Sproglig udvikling i Fælles Mål i alle fag Kl

Målstyret læring. Sommeruni 2015

Kemi, fordi? Lærervejledning: Rollespil om forskningsmidler

Færdigheds- og vidensområder

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Under samme himmel 7/8, Malling Beck, s Malling Beck, s

Samlet fagplan for Historie-, Samfund- og kristendomsfaget (Danmark i verden)

Overordnede retningslinier vedr. elevplaner i Svendborg Kommune

Årsplan for kristendom i 2.a

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo Christiane F Et undervisningsforløb til temaet Familie i udskolingen

Transkript:

Hellige steder Fag Klassetrin Kompetenceområde Færdigheds- og vidensmålpar Eleven kan læse enkle faglige tekster og udtrykke sig sprogligt enkelt om deres indhold Eleven kan udtrykke sig om enkelte begivenheder i kristendommens historie Eleven kan genkende centrale symboler, ritualer, musik og salmer Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse Kristendom Sprog og skriftsprog Eleven har viden om enkle fagord og begreber samt faglige teksters formål og struktur Eleven har viden om kristendommens opståen og udvikling Eleven har viden om centrale symboler, ritualer, musik og salmer Hellige steder Manchet Dette forløb er tiltænkt kristendomskundskab i 2. klasse og tager udgangspunkt i forenklede fælles mål i Kristendomskundskab og dansk, med arbejde inde i klasserummet og et besøg i kirken. Formål Forløbets formål er at eleverne tilegner sig viden om og får erfaringer med den protestantiske kristne kirke, og forstår betydningen af hellige steder og hellige genstande fra flere religioner. Omfang Forløbet er på to lektioner inden besøget, en hel dag ved kirken samt 2-3 lektioner efterfølgende Udarbejdet af Lene Hane-Schmidt Bach i samarbejde med Karen Barfod. Planlægning I forbindelse med kristendomsundervisningen arbejdes der i dette forløb med et besøg hos præsten og i kirken, hvor eleverne aktiveres gennem selv at stille spørgsmål og undres. For at kunne gennemføre forløbet skal læreren havde lavet en aftale med præsten (eller graveren eller degnen), og selv været ude og gå turen til kirken, så den er kendt. Omsatte læringsmål

I forløbet arbejder eleverne med kristendommens symboler og hellige steder. Eleverne skal efter forløbet have tilegnet sig begreber der er en del af kirkens virkelighed. Målene er at Eleverne kan gøre rede for betydningen af at noget er helligt Eleverne kan give eksempler på hellige steder og genstande Eleverne kan færdes i en kirke og på en kirkegård Eleverne kan være med til at læse i kristendomsbogen Eleverne kan stille spørgsmål til præsten Eleverne kan skrive logbog om kirkebesøget Dette afsnit skal beskrive, hvad eleverne skal kunne ved afslutningen af undervisningsforløbet. Omsæt de udvalgte færdigheds- og vidensmål til evaluérbare læringsmål for forløbet på baggrund af en vurdering af, hvad læringsudbyttet for elevgruppen vil være. Udfyld nedenstående skema. Læringsmålene skal være et styringsredskab for undervisningsforløbet primært for læreren, men også for eleverne. Det er derfor vigtigt, at der opstilles få, præcise læringsmål. Det konkrete antal mål for et undervisningsforløb afhænger af længden, omfanget og kompleksiteten af forløbet. Men UVM foreslår 3 4 læringsmål for et undervisningsforløb med 12 lektioner. For kortere forløb, kan der være tale om 1 2 læringsmål. I tværfaglige forløb skal der angives relevante læringsmål fra alle de involverede fag. Læringsmålene skal opstilles for hele klassen ikke for hver enkelt elev. Det er i opstillingen af tegn på læring, at der arbejdes med differentiering i forhold til elevernes forudsætninger. Læringsmålene skal begynde med Eleverne kan I formuleringen aflæringsmål og tegn på læring bør der så vidt muligt anvendes verber, som kan observeres, fx udregne, fremstille, oversætte, forklare. Undgå verber som fx reflektere, som er svære at observere tegn på Nedenfor er opstillet læringsmål for undervisningsforløbet på baggrund af Fælles Mål. Kompetenceområde Kristendom Kompetencemål Eleverne kender eksempler på kristendommens symbolbrug og kirkebygninger. Der arbejdes tillige med salmer og sange. Eleverne har viden om Det hellige (forestillinger om det guddommelige) Ritualer herunder overgangsriter Symboler Helligsteder Fester og højtider Sprog og skriftsprog

Færdigheds- og vidensmål Eleven har viden om centrale symboler, ritualer, musik og salmer Eleven kan genkende centrale symboler, ritualer, musik og salmer Eleven kan udtrykke sig om enkelte begivenheder i kristendommens historie Eleven har viden om kristendommens opståen og udvikling Eleven kan læse enkle faglige tekster og udtrykke sig sprogligt enkelt om deres indhold Eleven har viden om enkle fagord og begreber samt faglige teksters formål og struktur Omsatte læringsmål Eleverne kan gøre rede for betydningen af at noget er helligt Eleverne kan give eksempler på hellige steder og genstande Eleverne kan færdes i en kirke og på en kirkegård Eleverne kan være med til at læse i kristendomsbogen Eleverne kan stille spørgsmål til præsten Eleverne kan skrive logbog om kirkebesøget Undervisningsaktiviteter Undervisningen tager et tværfagligt udgangspunkt, hvor elevernes oplevelser og besøget i kirken kobles sammen med deres læsning og skriftlige produktion. I forløbet arbejdes der med begrebstilegnelse og forståelse, samt med sammenhæng mellem begreber og konkrete genstande. I forløbet er der taget højde for, at eleverne kan have forskellig baggrund og forskellige erfaringer med hvad der er helligt for dem eller deres familie. Forløbet er inddelt i en fase hvor der arbejdes med elevernes forforståelse inde i klasserummet, og eleverne forbereder deres spørgsmål. Herefter er der en oplevelses- og udforskningsfase i kirken og med præsten, og forløbet rundes af med en opsamling, kontekstualisering og evalueringsfase inde, hvor elevernes oplevelser og læring sættes i relation til læringsmålene. Tegn på læring Eleverne forventes at tilegne sig en omfattende viden om det kristen protestantiske kirkes bygninger, genstande, ritualer og traditioner gennem dels at arbejde med tekster og fortællinger inde, dels selv at besøge kirken, undre sig, opleve, stille spørgsmål og deltage i samtaler. Derfor vil evalueringen kun kunne omfatte dele af den brede dannelsesbetydning, forløbet har for eleverne. Omsatte læringsmål Tegn på læring Eleverne kan gøre rede for betydningen af at noget er helligt Niveau 1: eleven forstår at der er forskel på betydningen af steder Eleverne kan give eksempler på hellige steder og genstande Niveau 2: eleven kan nævne kristne hellige steder og deres betydning Niveau 3: eleven kan nævne flere religioners hellige steder og deres betydning Niveau 1: Eleven kan nævne en hellig genstand Niveau 2: Eleven kan navngive forskellige hellige genstande

Eleverne kan færdes i en kirke og på en kirkegård Eleverne kan være med til at læse i kristendomsbogen Eleverne kan stille spørgsmål til præsten Eleverne kan skrive logbog om kirkebesøget Niveau 3: Eleven kan navngive forskellige hellige genstande, og fortælle om deres anvendelse Niveau 1: Eleven kan færdes uden at skulle irettesættes Niveau 2: Eleven kan færdes frit i kirken og dens omgivelser uden at virke stødende Niveau 3: Eleven kan forstå og vurdere betydningen af sin opførsel på hellige steder Niveau 1: Eleven kan afkode betydningen af teksten og billeder i bogen Niveau 2: Eleven kan læse med når der læses sammen i klassen Niveau 3: Eleven læser og forstår selvstændigt teksten i bogen Niveau 1: Eleven har været med til at formulere spørgsmål til præsten Niveau 2: Eleven stiller spørgsmål til præsten om faglige emner Niveau 3: Eleven kan stille opfølgende spørgsmål når præsten forklarer Niveau 1: Eleven kan skrive en kronologisk fortælling med brug af enkelte fagudtryk Niveau 2: Eleven kan skrive om besøget med brug af flere fagudtryk og bagvedliggende forklaringer Niveau 3: eleven skriver sikkert og med korrekt brug af fagudtryk om kirkebesøget og betydningen af hellige steder Evaluering i planlægningsfasen Forløbet evalueres løbende gennem elevernes brug af fagtermer i klassesamtaler, elevernes spørgsmål til præsten og til slut skriftligt gennem lærerens læsning af elevernes logbøger. Gennemførelse Undervisningsaktiviteter, 1. lektion og introduktion inde

Baggrundslitteratur Liv og religion s. 32-33 Der er kirkeklokker der spiller når eleverne kommer ind i klassen, og på gulvtæppet er der udstillet religiøse genstande Læreren viser billeder fra hellige steder og hænger et billede op af den kirke, I skal besøge på udeskoledagen. Samtale om, hvad det betyder at noget er helligt, og om der er særlige regler for hellige steder og genstande. Eleverne ser på og rører ved de religiøse genstande. Samtale om hvad disse ting er, og om de har noget til fælles. Eleverne oplever klokkeklanegn. Eleverne lytter til lærerens fortælling. Eleverne deltager i klassesamtalen. Eleverne læser sammen op i bogen. Eleverne lytter til og diskuterer læringsmålene. Spørge eleverne om de kender nogle hellige steder. Lærerfortælling om lokale hellige steder, f.eks. en hellig kilde i nærheden, og måske et lokalt sagn. Læringsmålene for forløbet præsenteres og hænges op i klassen. Eleverne får lov til at orientere sig i dem og stille opklarende spørgsmål til læreren. Undervisningsaktiviteter, 2. lektion inde Baggrundslitteratur Liv og religion, s. 34-37 Klassesamtale om hvordan man kan kende en kirke, hvordan ser den ud? Se på de ophængte billeder af den kirke, I skal besøge. Se billeder af forskellige kirker i Danmark, fra de tidligste og til de mere moderne. Samtale om hvad man bruger kirken til (eleverne kan tale sammen to og to, inden der samles op i plenum) Eleverne deltager i klassesamtale Eleverne læser sammen med læreren i bogen Eleverne ser på billeder Eleverne skriver i deres udeskolebog hvad de ved om den kirke, I skal besøge, og et spørgsmål eller noget de gerne vil vide mere om. Introduktion til den kirke i skal besøge, og samtale om hvordan man bør opføre sig der. Samtale om hvad det kunne være spændende at lære om, når vi er i kirken, og hvem vi kan møde der

Undervisningsaktiviteter, besøget i kirken Læreren cykler / går med eleverne til kirken Læreren samler eleverne, gerne i en kreds så alle kan se hinanden. Repetition af læringsmål for dagen, og af hvad det er vi skal, samt eventuelt regler for opførsel på hellige steder Alle går ind i kirken. Præsten fortæller undervejs Eleverne går / cykler til kirken. Spis eventuelt en formiddagsmad ved ankomsten, så eleverne falder til på stedet Eleverne samles, gerne i en kreds så alle kan se hinanden. Repetition af læringsmål for dagen, og af hvad det er vi skal, samt eventuelt regler for opførsel på hellige steder Præsten kommer og siger goddag. Eleverne kan stille spørgsmål om kirkegården og kirkens omgivelser. Eleverne skridter kirken af, og tegner en skitse af kirkens grundplan i deres udeskolebog. Vi ser på kirken udefra, og identificerer de enkelte dele (tårn, skib, apsis, sideskib, våbenhus, kor, sakristi). Eventuelt ser vi på hvordan kirken er placeret i forhold til verdenshjørnerne. Eleverne kan lave et lille løb, hvor de identificerer og tager billeder af /tegner de enkelte elementer i kirken. Døbefond, prædikestol, himmel, alter, knæfald, orgel osv Eleverne kan gå rundt i små hold og opleve kirken selv. Hvert hold finder en genstand eller noget, de vil spørge præsten om. Senere er der fælles rundgang, hvor præsten besvarer børnenes spørgsmål. Præsten kan have en præstekjole med, som en elev kan prøve. Præsten fortæller imens. Tilbage i klassen skriver eleverne logbog med svarene på deres spørgsmål Undervisningsaktiviteter, opsamling hjemme i klassen Klassesamtale om indtrykkene fra besøget Hvis der er tid rentegnes en større tegning af kirkens Hvis der er tid rentegnes en større tegning af kirkens grundplan, og de enkelte elementer i kirkens indretning skrives på. Ellers kan eleverne skrive kirkens indretning

grundplan, og de enkelte elementer i kirkens indretning skrives på. Ellers kan eleverne skrive kirkens indretning på i deres udeskolebog, men det kan nemt blive lidt grattet. Eleverne læser deres spørgsmål til kirkebesøget op og diskuterer om de har fået svarene Eleverne får udleveret fotos fra udeskoledagen, der klæbes ind i udeskolebøgerne, og eleverne skriver til billederne på i deres udeskolebog, men det kan nemt blive lidt grattet. Eleverne læser deres spørgsmål til kirkebesøget op og diskuterer om de har fået svarene Eleverne får udleveret fotos fra udeskoledagen, der klæbes ind i udeskolebøgerne, og eleverne skriver til billederne Undervisningsaktiviteter, afsluttende lektion inde Baggrundslitteratur Liv og religion s. 39-41 Læreren viser billeder af andre religioners templer og hellige steder Fortælling om hellige steder, f.eks. Mekka. Læringsmålene tages frem, og der er klassesamtale om elevernes læring i forhold til målene. Eleverne ser på billeder Eleverne lytter til læreren Eleverne læser sammen med læreren i bogen Eleverne gennemgår deres logbog og diskuterer læringsmålene Evaluering

Elevernes læringsudbytte selvevaluering Eleverne evaluerer selv deres udbytte ved at gå tilbage i logbogen den sidste dag og genopfriske forløbet. Endvidere er eleverne samtalepartnere i klassesamtalen den sidste dag om læringsmålene. Elevernes læringsudbytte lærerens vurdering feedback Læreren vurderer elevernes aktive medvirken gennem deres spørgsmål til præsten, deres arbejde ved kirken og slutteligen gennem læsning af logbøger og deres tilegnelse af begreberne der er arbejdet med, f.eks. døbefond, kor, alter, prædikestol, grav, urnegrav, præstekjole, kirkesølv. Lærerens undervisning selvevaluering Læreren overvejer løbende hvilke faglige begreber eleverne bør kende og kan overskue. Læreren samler op på kirkebesøget, og deltager sammen med præsten i samtalerne med eleverne. Lærerens undervisning elevens vurdering feedback Lærere og elever vurdere sammen den sidste dag forløbet i forhold til læringsmålene. Lærere og elever kan den sidste dag tilføje yderligere mål der er nået i forløbet. Supplerende links til læreren: http://www.dac.dk/da/dac-learning/netundervisning/arksite-plus/temaer/rituelle-rum/baggrund-tilrituelle-rum/hellige-bygninger/ http://www.historie-online.dk/temaer-9/arstidens-skikke-14-14-14/sankt-hans-27-27-27/midsommer-oghelligkilder https://www.kristendom.dk/guide-til-folkekirken/guide-p%c3%a5-vandring-gennem-kirkerummet http://www.livogreligion.gyldendal.dk/bog3/kap4/side4.html