Årsplan med Fandango 4

Relaterede dokumenter
Årsplan med Fandango 3. klasse (fokus markeret med rød)

Årsplan med Fandango 3

Årsplan for dansk i 3. A 2016/17

Årsplan med Fandango 5

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

FÆLLES MÅL DANSK (EFTER 2. KLASSE) KOMPETENCE- MÅL KOMPETENCE- OMRÅDE FÆRDIGHEDS- OG VIDENSMÅL FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDE

færdigheds- og vidensområde

Årsplan dansk 4. klasse 2016/2017

færdigheds- og vidensområde

Årsplan dansk 4. klasse 2019/2020

Ole Lund Kirkegaard Af Anders Korsgaard Pedersen

1. Reflekser som en ninja - om personkarakteristik

1. Skal vi kigge lidt i spejlet? om personkarakteristik

Fælles forenklede mål - folkeskolen

Det da løgn. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Færdigheds- og vidensmål. Plot 4, kapitel 1. Side FORTOLKNING

Årsplan for 4. klasse Skoleåret 2014/2015 efterår Fag: Dansk. Ugeplan - dag Emne/tema/projekt Mål & Arbejdsformer

Undervisningsplan 3-4 Klasse Dansk

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Skoene fortæller. Færdigheds- og vidensmål. Tegn på læring til læringsmålene kan være. Plot 3, kapitel 1. Side FREMSTILLING

Årsplan Dansk 4. klasse 2015/2016

Årsplan Dansk 3. klasse 2015/2016

Madopskrift forløbsvejledning

Forfatterportræt Forløbsvejledning

ÅRSPLAN 4. KLASSE DANSK 2016/2017 Voldumegnens Friskole, Eva Bak Nyhuus

Fælles Mål i dansk for 4. klasse omfatter fire kompetenceområder med tilhørende kompetencemål:

Færdigheds- og vidensområder

ÅRSPLAN I DANSK FOR 5. KLASSE

Årsplan for 3. klasse Dansk 2015/2016

Årsplan for 3. klasse Dansk 2014/2015

4 H.E Dansk Malene von der Maase Danskfaglige mål for 4. klasse: Faglige mål for 4. klasse: Øvrige aktiviteter i undervisningen: Læsning: Stavning:

Forløbsvejledning Turbo Folkeeventyr

Faglig årsplan for 5. klasse. Dansk

Kompetenceområdet kommunikation. Tirsdag den 4. august

Årsplan for dansk 3.klasse 2016/2017

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

d dansk 6. klasse, kapitel 2: Læs en roman Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Boganmeldelse forløbsvejledning

Årsplan for dansk i

Forløbsvejledning Fabel Af Tatjana Novovic

Dansk årsplan 16/17 KK

Dansk 2017/ kl.

De fire overordnede kompetencemål for dansk efter 2. kl.:

Årsplan for 6. klasse i dansk Skoleåret 2016/2017

Årsoversigt, dansk 2015/16

Digt 1 Forløbsvejledning

Dansk 2019/ kl.

Årsplan 6.a og 6.b 2019/2020

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Dansk 5. klasse årsplan 2018/2019

Plan for dansk klasse Det talte sprog

Årsplan for dansk i 3.4.kl. på Herborg Friskole

Årsplan for 5.klasse skoleåret 2011/2012

Fablen Af Anders Korsgaard Pedersen

Årsplan for dansk 3.-4.klasse

Årsplan for dansk i 4.klasse

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Årsplan dansk 1. klasse

H. C. ANDERSEN Af Anders Korsgaard Pedersen

Jeg kan udpege rim, remser og nye sammensætninger af ord, når jeg får læst en tekst højt

Kompetenceområde Efter 2. klassetrin Efter 4. klassetrin Efter 6. klassetrin Efter 9. klassetrin

Årsplan for dansk i 5. P 2016/17

Dansklærerens dag. Professionshøjskolen Absalon Pernille Hargbøl Madsen

Årsplan for 3.kl. i dansk på Herborg Friskole

3. Læringsmål og elevmål

FORLØBSVEJLEDNING Af Anders Korsgaard Pedersen

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Dansk 4. klasse. Periode Emne Mål Evaluering Uge. Eleverne skal i 33. makkerpar lave OL OL London Lytte aktivt til andre og

Dansk 3. klasse årsplan 2019/2020

Padlet. som fremstillings- og vidensdelingsværktøj i forbindelse med et danskforløb om forfatterskab i 9. klasse

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

Læringsmål Hvad er de overordnet læringsmål for klassen? Niveau 2 Deltage i samtale om tekster og deres kvalitet

Dansk Fælles Mål 2019

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

Fagplan for dansk Delmål 2 (efter 3. klassetrin) Det talte sprog:

Dansk kl.

Årsplan for 3. Klasse Dansk 2017/2018

Undervisningsplan 0-2. klasse Dansk

Dansk 3. klasse årsplan 2018/2019

Årsplan med FANDANGO 2. kl. Sprogforståelse

Årsplan dansk 1.kl Det Kongelige Teaters Balletskole. Uge Emne Læremidler/materialer Metode/arbejdsform Færdigheds- og vidensmål Evaluering

Årsplan for 2. klasse (dansk) 2011/2012. Trinmål for faget dansk efter 2. klasse. Det talte sprog

Årsplan for 8. klasse i dansk

Dansk 9. klasse årsplan 2018/2019

Årsplan for dansk i 8. klasse på Herborg Friskole

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Hvis den næste 1time og 25 minutter skal indfri forventningerne, har

Årsplan 2018/ klasse dansk Friskolen for Hundelev & Omegn Anni Andersen Årsplan dansk klasse 2018/2019

Dansk Kompetencemål. Opmærksomhedspunkter. Kompetenceområde Efter 2. klassetrin Efter 4. klassetrin Efter 6. klassetrin Efter 9.

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Årsplan for dansk i 6.klasse skoleåret 2017/18

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

Indholdsbeskrivelse for faglig årsplan. Fag Dansk FSA Stevns Gymnastik- & Idrætsefterskole Lærer Kirsten Høgenhaug Årgang 2012/13

Dansk 9. klasse årsplan 2019/2020

Faglige delmål og slutmål i faget Dansk. Trin 1

Årsplan Dansk 3. klasse 2013/2014 Grindsted Privatskole

Årsplan dansk 2. klasse

Årsplan for dansk i 7. klasse på Herborg Friskole

ÅRSPLAN DANSK UDSKOLING

Forløbsvejledning Folkeeventyr

Transkript:

Årsplan med Fandango 4 På side 44-53 er der en oversigt for hvert kapitel i Fandango 4. Oversigten viser, hvilke kompetenceområder og færdigheds- og vidensmål der kan tilgodeses gennem arbejdet med Fandango 4 grundbog og arbejdsbøger. De områder og mål, der er i fokus i kapitlet, står med sort. Oversigterne kan fungere som dele af en årsplan. 43

1. Så sig mig dog, hvem jeg er! om personkarakteristik Grundbog s. 9-44 og s. 4-26 Anslået tidsforbrug: 4-5 uger Oplevelse og indlevelse sig om teksters univers Eleven har viden om tomme pladser og tid og rum Eleven kan dramatisere litteratur og andre æstetiske tekster gennem oplæsning og tegning Eleven har viden om mundtlige, kropslige og billedlige udtryksformer Eleven kan undersøge personers motiver, konflikter og handlinger Eleven har viden om personkarakteristik s. 4, 13,16, 18 Grundbog s. 41 og s. 12, 19 s. 4-12, 15-17, 22-24 sig kreativt og eksperimenterende s. 5, 9, 14, 21 Kommunikation Eleven kan følge regler for kommunikation i overskuelige formelle og sociale Dialog Eleven kan lytte aktivt til andre og følge op med spørgsmål og respons Eleven har viden om lytteformål og undersøgende spørgsmål s. 20 44

2. Gid jorden aldrig går under! om miljø Grundbog s. 45-60 og s. 27-38 Anslået tidsforbrug: 3-4 uger Oplevelse og indlevelse sig om teksters univers Eleven har viden om tomme pladser og teksters tid og rum Eleven kan dramatisere litteratur og andre æstetiske tekster gennem oplæsning og tegning Eleven har viden om mundtlige, kropslige og billedlige udtryksformer Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster s. 27, 30-31, 33 Grundbog s. 50 og s. 34-35 Grundbog s. 50, 57, 60 sig kreativt og eksperimenterende s. 29, 31-32, 33, 35-36 45

3. Prøv et loop! om komposition Grundbog s. 61-90 og s. 39-52 Anslået tidsforbrug: 2-3 uger Læsning Eleven kan læse multimodale tekster med henblik på oplevelse og faglig viden. Sprogforståelse Eleven kan anvende opslagsbøger og opslagsværker til afklaring af ords betydning Eleven har viden om funktion og opbygning af opslagsværker og ordbøger Tekstforståelse Eleven kan håndtere problemer med at forstå teksten Eleven har viden om læseforståelses - strategier s. 40-41 s. 42-49 Eleven kan udarbejde multimodale, æstetiske og faglige tekster Eleven har viden om beskrivende og berettende tekster s. 39, 42, 46, 48, 50 Respons Eleven kan give respons på teksters genre og struktur Eleven har viden om æstetiske og faglige teksters struktur Se s. 22 i denne guide 46

4. Nu skal der dælme hygges om virkemidler Grundbog s. 91-106 og s. 53-64 Anslået tidsforbrug: 3 uger Eleven kan undersøge virkemidler Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler i en tekst Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster s. 53, 54, 56-60 s. 54-55, 57-58, 60-61 sig kreativt og eksperimenterende Eleven kan udarbejde multimodale, æstetiske og faglige tekster Eleven har viden om beskrivende og berettende tekster s. 55 s. 59, 61-62 47

5. Kan myrer lukke øjnene? om fortællere og synsvinkler Grundbog s. 97-106 og s. 53-64 Anslået tidsforbrug: 3 uger sin tekstforståelse ved at skifte fra en udtryksform til en anden Eleven har viden om metoder til omskabende arbejde Vurdering Eleven kan sammenholde egen tolkning med andres tolkning Eleven har viden om tolkningsmuligheder s. 7-9, 10-11 s. 12 Eleverne kan udtrykke sig kreativt og eksperimenterende Respons Eleven kan give respons på teksters genre og struktur Eleven har viden om æstetiske og faglige teksters struktur s. 4-6 Se s. 27 i denne guide 48

6. Den aften slog en krage ned i grantræet om tema Grundbog s. 135-158 og s. 15-22 Anslået tidsforbrug: 3 uger Eleven kan undersøge personers motiver, konflikter og handlinger Eleven har viden om personkarakteristik Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster Vurdering Eleven kan sammenholde egen tolkning med andres tolkning Eleven har viden om tolkningsmuligheder s. 17 s. 15, 17 s. 17, 19 Eleven kan udarbejde multimodale tekster Eleven har viden om beskrivende og berettende fremstillingsformer Præsentation og evaluering Eleven kan udføre en mundtlig frem - læggelse Eleven har viden om metoder til mundtlig formidling s. 16, 18 s. 16 Kommunikation Eleven kan følge regler for kommunikation i overskuelige formelle og sociale Krop og drama Eleven kan dramatisere tekster og temaer sammen med andre Eleven har viden om rum, figur og forløb Grundbog s. 148 49

7. Jeg er for fin til denne verden om intertekstualitet Grundbog s. 160-180 og s. 23-36 Anslået tidsforbrug: 3 uger Eleven kan undersøge virkemidler Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler i en tekst Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster Perspektivering Eleven kan sætte teksters tema ind i et tidsperspektiv Eleven har viden om måder til at sætte i tidsperspektiv på s. 23-26, 27-28, Grundbog s. 166, s. 29 s. 30, 34 sig kreativt og eksperimenterende s. 30-31, 32-33 50

8. og danser fandango med en lille kineser om Kim Fupz Aakeson og hans forfatterskab Grundbog s. 181-218 og s. 37-52 Anslået tidsforbrug: 5-6 uger Oplevelse og indlevelse sig om teksters univers Eleven har viden om tomme pladser og teksters tid og rum Eleven kan undersøge virkemidler Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler i en tekst Eleven kan undersøge personers motiver, konflikter og handlinger Eleven har viden om personkarakteristik Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster Vurdering Eleven kan deltage i samtale om teksters kvalitet Eleven har viden om kvalitetskriterier Perspektivering Eleven kan sætte tekster i forhold til forfatterskabers særpræg Eleven har viden om enkelte forfatterskaber Forberedelse Eleven kan udarbejde ideer på baggrund af andre tekster Eleven har viden om metoder til at undersøge sprog og struktur i tekster sig kreativt og eksperimenterende s. 42, 47 s. 39-41, 43, 50 s. 38, 42 s. 48, 50 s. 44 Grundbog s. 181-218 og Arbejdsbog 51-52 s. 49 Grundbog s. 201 og s. 44, 45, 49 51

9. Buldermanden om film Grundbog s. 219-234 og s. 53-58 Anslået tidsforbrug: 2 uger Eleven kan undersøge virkemidler Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler i en tekst Eleven har viden om sammenhæng mellem virkemidler og budskab i tekster Vurdering Eleven kan deltage i samtale om teksters kvalitet Eleven har viden om kvalitetskriterier Grundbog s. 220-223 Grundbog s. 224-234 og s. 53-56 Grundbog s. 234 og s. 56 52

10. Kunstgødning om HuskMitNavn og hans kunst Grundbog s. 235-245 og s. 50-64 Anslået tidsforbrug: 2 uger Oplevelse og indlevelse Eleven kan dramatisere litteratur og andre æstetiske tekster gennem oplæsning og tegning Eleven har viden om mundtlige, kropslige og billedlige udtryksformer Eleven kan undersøge virkemidler Eleven har viden om enkle metoder til at afdække virkemidler Vurdering Eleven kan deltage i samtale om teksters kvalitet Eleven har viden om kvalitetskriterier s. 58-60 s. 61 s. 62 Eleven kan udarbejde multimodale tekster Eleven har viden om beskrivende og berettende fremstillingsformer Respons Eleven kan give respons på teksters genre og struktur Eleven har viden om æstetiske og faglige teksters struktur s. 57, 61 53