Reklameanalyse - trykte reklamer



Relaterede dokumenter
Årsplan for 4.klasse i dansk

Plan for dansk klasse Det talte sprog

Årsplan for 3.klasse i dansk

Evalueringsresultatet af danskfaget på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog.

Faglige delmål og slutmål i faget Dansk. Trin 1

Kom godt i gang OBS!

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog. Indskoling.

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Fagplan for dansk Delmål 2 (efter 3. klassetrin) Det talte sprog:

Podcastanmeldelse produceret i GarageBand

Årsplan i dansk i 7. klasse KKF,

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Faglig element Aktivitet Trinmål efter 2. klassetrin Eleverne læser i bøger tilpasset deres individuelle niveau og zone for nærmeste udvikling.

B-prøven - En lærerhåndbog

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Årsplan for 5.klasse skoleåret 2011/2012

Årsplan for dansk i 4.klasse

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( )

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance. Undervisningsmål. Emne Tema Materialer Genreforløb. aktiviteter

Tandslet Friskole. Slutmål for dansk

Den digitale skoletjeneste Glud Museum. Lærervejledning. Historie (primært) Dansk (sekundært)

På kant med EU. Fred, forsoning og terror - lærervejledning

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Klassen er sammenlæst, altså 5 og 6 klasse på en og samme tid. Samtidig er klassen pt på ca 11 elever ialt.

På kant med EU. Østarbejderne kommer - lærervejledning

Mærkning / Annoncering. børn under 7 år

Årsplan 7.x. dansk TG

Bekendtgørelse om formål, kompetencemål og færdigheds- og vidensmål i børnehaveklassen (Fælles Mål)

Bogklubben: Junior Pc-kørekort og Faget, fællesmål, IT-integration

Fagbog om kæledyr - 2. klasse - 30 lektioner

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

Digitale Sexkrænkelser

ÅRSPLAN DANSK UDSKOLING

I Sundby Friskole anser vi læsning for et overordentligt vigtigt værktøj at beherske.

Håndbog til prøveform B Mundtlig prøve i dansk prøveform B

Alle elever: Mål for dansk i børnehaveklassen 3. klasse. Mål for danskundervisningen på Halsnæs Lilleskole.

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Tegneserien - Kom godt i gang. Mikro Værkstedet A/S

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Karrieremuligheder i en virksomhed

På kant med EU. Det forgyldte landbrug - lærervejledning

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

LÆRERVEJLEDNING INNOVATIONSSKOLEN UEA-ORIENTERING m.fl.

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Prøver Evaluering Undervisning Fysik/Kemi maj-juni 2009

Årsplan 7.x. dansk TG

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Fordybelsesprøve Dansk

Lærervejledning. Hæleri. - er det prisen værd? Undervisningsforløb om hæleri for klasse

STORY STARTER FÆLLES MÅL. Fælles Mål DET TALTE SPROG DET SKREVNE SPROG - SKRIVE DET SKREVNE SPROG - LÆSE SPROG, LITTERATUR OG KOMMUNIKATION

Side 1 af 7 Dette undervisningsforløb er hentet fra Naturfagsdiplom.dk - Skolevisioner

Mål for læringsforløb Dansk efter 2. klasse

ENGLEN. Undervisningsforløb til klasse

Årsplan for dansk i kl. 2006/07. Læse op og gengive egne og andres tekster i dramatisk form Læse lette norske og svenske tekster

Ild en farlig ven. Lærervejledning. Indholdsfortegnelse. 1.0 Om Ild en farlig ven... s Timeforbrug... s Pædagogik... s.

Faglig læsning i matematik

Klassens egen grundlov O M

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 8. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

- når gymnasieskolens kode er ukendt for den unge, handler det om at eksplicitere krav og kriterier

LÆRERVEJLEDNING. Her finder du: Hvad er klatværket? Formål Afsender Brugssituation Klatværkets opbygning Faglige mål Trinmål Litteraturliste

Undervisningsbeskrivelse

ÅRSPLAN I DANSK FOR 5. KLASSE

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Børnenes Egen U-landskalender Lav en flot, digital lågekalender

Undervisningsbeskrivelse

Trinmål Dansk Børnehaveklasse Efter 2. klassetrin Fagligt bånd

Animeret til læsning

UNDERVISNINGS DIFFERENTIERING I GYMNASIET

Vesthimmerlands Naturfriskole

Find og brug informationer om uddannelser og job

Årsplan i dansk for Klasse 34 skoleåret Signe Søe Kongsvold

Årsplan for dansk 5A skoleåret IK.

Børnenes Egen U-landskalender: Lav en digital lågekalender

Materialer Læringsmål Lærerroller, arbejdsformer og organisering. Robinsonade som genre. Kendskab til interaktion i Minecraft via Den mystiske ø

Sohngårdsholmsvej 47, 9000 Aalborg, Tlf , Årsplan 5. klasse, dansk/emne 2011/2012

DET EVENTYRLIGE MINECRAFT

Det didaktiske projekt BILLEDER SOM SALGSTEKNIK

Manual i anvendelse af web til kursusledere på Lægedage

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Det handler bl.a. om:

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Tutorials vha. MovieCut (skoletube/pc), overbygningen

Billedkunst. Formål for faget billedkunst. Slutmål for faget billedkunst efter 5. klassetrin. Billedfremstilling. Billedkundskab

Udarbejdet af pædagogisk konsulent Karina Kiær. (Mailand 2007:43)

Der var engang På eventyr i Tivoli

Gratis kontorpakke til din tablet

Praktikstedets formål jævnfør lovgrundlag

VIDENSKABERNESOG LIDENSKABERNESRUM. Fortolkning af rummenes brug og indhold gennem storytelling

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Workshop om Analyserende artikler. Digitale opgaver Forsøg med skriftlig dansk hf

Introduktion. I denne vejledning 1 finder du nogle af de muligheder, Elevintra har. Flere følger senere. Login

Dit Demokrati: OVERORNET LÆRER VEJLEDNING

Undervisningsbeskrivelse

Dagens plan. Gennemgang af danskfaget og -eksamen Genre- og analysebegreber Opgave til artikelanalyse

Årsplan for dansk 3. klasse 2011/2012

Årsplan for 2.klasse 2018/19 Engelsk

Periode Emne Beskrivelse Mål

Transkript:

Reklameanalyse - trykte reklamer Undervisningsmateriale i analyse af trykte reklamer Egnet til mellemtrin

Indholdsfortegnelse Introduktion.... 1 Formål... 1 Forløb... 2 Lektioner... 3 Lektion 1-2... 3 Lektion 3... 5 Lektion 4-6... 6 Lektion 7-9... 7 Lektion 10... 9 Lektion 11-12... 10 Features... 11 Referencer & mere info... 12

Lærervejledning Introduktion Undervisningsmateriale til trykte reklamer. Undervisningsmaterialet henvender sig primært til 6.klasse, men dele af materialet kan også anvendes på andre klassetrin af mellemtrinet. Forløbet er tilrettelagt til 12 lektioner à 45 min. Dette interaktive undervisningsforløb tager udgangspunkt i sprog- og tekstlæren indenfor danskfaget. Fokus indenfor sprog- og tekstlæren er i dette forløb reklameanalyse af trykte reklamer. Det interaktive aspekt af forløbet skal gøre eleverne fortrolige med skiftet fra web. 1,0 til web 2,0 i. I forhold til det envejsbaserede web 1,0 bliver eleverne i det brugerbaserede web 2,0 trænet til selv at være en del af internettet. Forløbet benytter Wikispaces som platform for undervisningen og elevopgaver, lærervejledning og afleveringsmapper vil være at finde her; www.tryktreklame.wikispaces.com Undervisningsmaterialet forudsætter adgang til computere, internet, interaktiv tavle, og i øvrigt et beskedent kendskab til programmerne; Microsoft Word, Smart-Notebook, Glogster & Wikispaces links til mere info; se referenceliste bagerst. Formål Elever i dag er vant til at modtage informationer gennem medier som reklamer. Dog er eleverne ikke altid lige vante til at forstå og afkode budskabet i reklamerne. Dette undervisningsforløb skal give eleverne kompetencer indenfor reklamegenren og hjælpe dem med at se sammenhængen mellem tekster og billeder. Herved bliver det muligt for eleverne at afkode sproget og udnytte genreforståelsen i deres hverdag. Da genren kan henvende sig til eleverne på forskellige måder, og opfattes på forskellige måder, indeholder undervisningsforløbet elevopgaver, hvor det er muligt at differentiere undervisningen. Et andet mål med at bruge et interaktivt undervisningsforløb er igen koblet til undervisningsdifferentiering. Ved at benytte sig af et, for eleverne velkendt medie, og ved at de selv er med til at skabe undervisningen, vil eleverne få ejerskab og udvikle netop de kompetencer de har på det niveau de befinder sig på. Emnet for undervisningsforløbet, trykte reklamer, læner sig op af følgende fællesmål: Fælles Mål ii Undervisningen i dansk på mellemtrinnet skal bl.a. lede frem mod, at eleverne, efter 6. klassetrin, har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at: Bruge talesproget forståeligt og klart i samtale, samarbejde, diskussion, fremlæggelse og fremførelse Iagttage, vurdere og udarbejde medieproduktioner Lytte aktivt og følge op med analytiske og vurderende spørgsmål Gengive tekster i dramatisk form Udtrykke viden om samspillet mellem sprog, genre, indhold og situation Vurdere og beskrive teksters kommunikationsforhold, herunder afsender, modtager, medie og situation. Gøre rede for genre og hovedindhold, kommunikation, komposition, fortælleforhold, fremstillingsform og temaer i tekster og andre udtryksformer i samspil med andre. 1

Forløb Forløbet bruger wikispaces som udgangspunkt for undervisningen. Wikispaces er en hjemmeside, hvor det er muligt for alle brugerne selv at interagere. Elevopgaver, præsentationer, links til arbejdsredskaber, lærervejledning m.m. ligger inde på denne side; www.tryktreklame.wikispaces.com iii Wikispaces er opbygget således, at faner og sider står i venstre side af skærmen og når man trykker på en bestemt side, bliver det vist på et stort billede til højre. www.tryktreklame.wikispaces.com Reklameforløbet indeholder 12 lektioner á 45 min. og er tilrettelagt således; Lektion 1-2: Præsentation af genren og analyseredskaber Lektion 3-4: Genre-memory med reklamebegreber + opstart af analyse af selvvalgt reklame Lektion 5-6: Analyse af selvvalgt reklame Lektion 7-8: Intro og opstart af produktion af egen reklame Lektion 9-10: Færdiggørelse af egen reklame + feedback på opponentgruppes reklame Lektion 11-12: Fremlæggelser af reklamer Forløbet skal give eleverne kendskab til begreberne indenfor reklamegenren og gøre dem i stand til selv at vurdere effekten af reklamens virkemidler. Dette skal lede til elevernes egen produktion af reklamer og ved at trække på deres genrefaglige viden omkring emnet, give dem en forståelse for sammenhængen mellem afsender, tekst, budskab, medie og modtager i trykte reklamer. 2

Lektioner Lektion 1-2: Eleverne bliver præsenteret for genren og analyseredskaber. FÆLLESMÅL: Lytte aktivt og følge op med analytiske og vurderende spørgsmål På Wikispaces ligger der under siden præsentation reklamegenre en fil. Denne fil er en præsentation lavet i programmet Smart-Notebook og for at åbne filen, kræver det, at man har programmet Smart- Notebook installeret iv. Læreren skal i de 2 første lektioner af forløbet gennemgå præsentationen trin for trin på samme måde som en PowerPoint præsentation. - Vi anbefaler, at læreren ser præsentationen igennem inden fremvisning og evt. selv tilføjer ændringer. Præsentationen består af 2 dele, som hver består af 8 notebooksider og inkluderer genrepræsentation og en præsentation af analyseredskaber. På hver side står forklaringer af begrebet/redskabet skrevet. Genrepræsentationen er på side 1. Genrepræsentation 3

Analyseredskaberne er forklaret på side 2-15. Analyseredskaberne har en hovedmenu der giver overblik og herfra kan der trykkes ind på hver undermenu, som igen har en forklaring på begreber. Hovedmenu for analyseredskaber i præsentationen Eksempel på undermenu for analyseredskaberne i dette tilfælde produkt 4

Lektion 3: Eleverne spiller huskespillet Genre-memory. FÆLLESMÅL: Udtrykke viden om samspillet mellem sprog, genre, indhold og situation Formålet med spillet er, at eleverne skal spille et huskespil, hvor begreberne omkring reklamegenren- og analyse er i fokus. Gentagelsen af begreberne gør det nemmere for eleverne at huske og forstå dem. Spillet ligger som en Smart-Notebook-fil på Wikispaces under siden Opgave 1 genrespil Eleverne deles ind i grupper, gerne 2 og 2 eller 3 og 3. Regler: Skiftevis vender en spiller 2 brikker og forsøger at finde 2 der passer sammen. Et begreb og en forklaring udgør et par/et stik. Når en spiller har fundet et par, der passer sammen, forsvinder brikkerne. Én spiller skriver ned hvor mange stik hver spiller har fået. Der er 12 begreber i spillet, og hver har en forklaring der passer til. 2 brikker er vendt, men passer ikke sammen Et par er fundet, og brikkerne er derfor blevet fjernet 5

Lektion 4-6: Analyse af selvvalgt reklame FÆLLESMÅL: Gøre rede for genre og hovedindhold, kommunikation, komposition, fortælleforhold, fremstillingsform og temaer i tekster og andre udtryksformer i samspil med andre. Eleverne skal i disse lektioner analysere trykte reklamer. Opgavebeskrivelserne ligger på Wikispaces under siden Opgave 2 analyse. Eleverne kan både arbejde selvstændigt eller i grupper. Eleverne skal vælge en reklame og analysere den ved hjælp af analyseskemaet, som ligger på Wikispaces i form af en Word-fil. Analyseskema Vi opfordrer til, at eleverne frit vælger den reklame, som de vil analysere for at give eleverne mere medbestemmelse. Ligeledes vil eleverne blive nødt til at kigge efter reklamer uden for undervisningen, og dermed øve sig i at afkode reklamer. Eleverne kan enten tage et billede af den reklame, som de vil analysere, eller de kan også scanne den ind, hvis det f.eks. er en reklame fra en avis. Præsentationen af genren og analyseredskaber fra lektion 1-2 kan bruges som hjælp. Herefter skal eleverne aflevere deres analyse i mappen Opgave 2 aflevering, som også findes på Wikispaces. Læreren skal nu rette analyserne og give dem feedback ved hjælp af rette-funktionerne i Word. Efterfølgende lægges de rettede analyser tilbage på Wikispaces under siden Opgave 2 feedback, så eleverne kan se og gennemgå lærerens rettelser. 6

Lektion 7-9 Produktion af egen reklame FÆLLESMÅL: Iagttage, vurdere og udarbejde medieproduktioner og gengive tekster i dramatisk form Nu skal eleverne lave deres egen reklame. Opgavebeskrivelserne findes på Wikispaces under siden Opgave 3 lav reklame. Produktionen består af 2 elementer; - En reklame - En reklamebeskrivelse Eleverne starter i grupper af 2 og 2, eller 3 og 3, med at finde på idéer og lave en skitse af reklamens layout. Herefter laver grupperne deres reklamer og undervejs udfylder de reklamebeskrivelsen i et skema med deres overvejelser omkring valg af virkemidler. Reklamebeskrivelsesskema 7

Reklamen laves i plakatprogrammet Glogster v link til siden ligger på Wikispaces. Reklamen skal minimum indeholde; - Et produkt - En tekst grupperne selv forfatter - Et logo - Farver Eleverne opretter en profil på Glogster EDU, som er en sikker platform for både lærer og elever. Eleverne vælger selv, om de vil tage billeder med deres mobiler, kameraer m.m. og overføre dem til computeren, eller om de vil bruge de mange funktioner, der findes i Glogster. Har man mulighed for en længere projektperiode og har tid til at inddrage reklamefilm, kan elever også bruge Glogster til at lave egne små reklamefilm. Undervisningsdifferentiering: Eleverne har i denne opgave mulighed for at bruge deres kompetencer på den måde de ser bedst. De kan gå til opgaven på deres niveau og løse opgaven på forskellige måder. Udover dette, får de ved at give hinanden feedback, mulighed for at se tingene i et større perspektiv og herved udvikler de bedre forståelse for egne kompetencer. Når grupperne er færdige, afleverer de deres reklamer og reklamebeskrivelsesskema på Wikispaces under siden Opgave 3 aflevering. 8

Lektion 10 Feedback på opponentgruppes reklame FÆLLESMÅL: Vurdere og beskrive teksters kommunikationsforhold, herunder afsender, modtager, medie og situation. Grupperne, som jo i forvejen er inddelt, parres, så hver gruppe får en opponentgruppe. Grupperne skal nu give feedback på deres opponentgruppes reklame og reklamebeskrivelse. Opgavebeskrivelsen ligger på Wikispaces under siden Opgave 4 opponentgrupper. Grupperne skal finde deres opponentgruppes reklame og reklamebeskrivelse på Wikispaces under siden Opgave 3 aflevering Eleverne udfylder et feedbackskema, linket ligger på Wikispaces, og giver gruppens reklame og reklamebeskrivelse feedback og gode råd til ændringer. Feedbackskema Når grupperne har udfyldt skemaerne, skal de afleveres på Wikispaces under siden Opgave 4 aflevering. Alle grupper går nu ind og læser den feedback, som de har fået og foretager de ændringer, de ønsker. Til slut lægges alle de færdige reklamer ind på Wikispaces under siden Færdige reklamer. 9

Lektion 11-12 Fremlæggelser af reklamer FÆLLESMÅL: Bruge talesproget forståeligt og klart i samtale, samarbejde, diskussion, fremlæggelse og fremførelse Grupperne har nu færdiggjort deres reklamer og skal præsentere dem for resten af klassen. Grupperne skal på skift op til den interaktive tavle og fortælle om deres reklame, og læreren kan give sin feedback undervejs. Det er vigtigt at afsætte tid til, at eleverne kan præsentere deres plakater. Eleverne lægger ofte meget arbejde i sådan en opgave, og derfor er det af stor betydning at kunne vise deres reklamer frem for læreren og resten af klassen. Reklamerne kan også printes ud i storformat inde fra Glogster, hvor de kan hænge til beundring i klasseværelset. 10

Features Er eleverne blevet nysgerrige efter at lære mere om reklamer og reklamebranchen, er der på Wikispaces under siden Features nogle YouTube-klip og programmer, der viser mere om arbejdet med at lave en reklame. Klippene kan evt. også vises som en indledning til arbejdet med reklamer, så eleverne kan se hvilke overvejelser der ligger i, at lave en reklame. 11

Referencer & mere info i Definitioner på web 1,0, 2,0 & 3, 0: http://www.practicalecommerce.com/articles/464-basic-definitions-web-1-0-web-2-0-web-3-0 ii Undervisningsministeriet; Fællesmål 2009 - Dansk: s. 24.26: http://www.uvm.dk/service/publikationer/publikationer/folkeskolen/2009/~/media/publikationer/2009/f olke/faelles%20maal/filer/faghaefter/120326%20faelles%20maal%202009%20dansk%2025.ashx iii Wikispaces info: http://www.wikispaces.com/ iv Smart-Notebook info + download-muligheder: http://smarttech.com/us/support/browse+support/download+software v Glogster info + mulighed for oprettelse af account: http://www.glogster.com/ Videre læsning om reklamer: Reklamens århunderede af Asger Liebst Reklamekampagnen af Ole E. Andersen TV-reklamer moderne minimyter af Per Helmer Hansen Reklamer af Hanne Pedersen 12