Fabulous Fiction gennemførelsen

Relaterede dokumenter
Gennemførelse Lektionsplan til Gather Gambits. Engelsk skal anvendes som klasseværelsessprog. Lektion 1-2

BØJ UDSAGNSORD MED CITIBOIS

Gennemførelse. Lektionsplan til Let s Speak! Lektion 1-2

Gennemførelse Gennemførelsen af forløbet er beskrevet med afsæt i en lektionsplan.

Formula 1. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem slå gloserne fra, når de læser teksten.

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

Fantasy. Gennem øvelser, tekster og filmtrailere arbejder de både med kendte eksempler fra fantasy og med at skabe deres eget fantasyunivers.

LÆRERVEJLEDNING INDLEDNING FÆLLES MÅL OPGAVESÆTTET

Find og brug informationer om uddannelser og job

Selvfortælling - Gennemførelse

Guide til lektielæsning

Forslag til aktiviteter i forforståelsesfasen

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Undervisningsbeskrivelse af valgfaget Godt igennem.

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Svimlende store og ok kaotiske kom med til Afrikas megabyer

Læringsmål Materialer Forberedelse og organisering Fremgangsmåde

A Trip Around the USA

At en film er humoristisk betyder, at den er sjov og måske lidt fjollet eller skør. Ulvene og fårene i filmen kan snakke.

Aktionslæring som metode

Dit Demokrati: LÆRER VEJLEDNING TIL EU-FILM

LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF ELEVER

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

Vejledning til forløb om regnestrategier med multiplikation og division

Læringsmål. Materialer

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Hvorfor skal man lære om strategier i fremmedsprogsundervisningen?

5. Retorik; skrive taler, hvor man inddrager argumentation og de forskellige appelformer.

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Hvad er en flygtning?

Undervisningsforløb i Materialekendskab

Novelleskrivning med IBog

Planlægning af et længerevarende undervisningsforløb til stx

Håndbog over strategier til før- under og efterlæsning

OMLAGT SKRIFTLIGT ARBEJDE

DRENGEN BAGLÆNS. der. gik. Et touch værd! Undervisnings-e-bog

Greb i klasserummet. Greb i klasserummet

modul 1 Samarbejde om kerneopgaven modul 2 Kommunikation om kerneopgaven tema 1 tema 3 tema 4 tema 2 Styrk samarbejdet om kerneopgaven

Mandag Tirsdag Onsdag Torsdag fredag MORGENBÅND MORGENBÅND MORGENBÅND MORGENBÅND

Læsning og skrivning i 3. og 4. klasse

Klassens egen grundlov O M

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

Forløb: Udvikling af børns legefællesskaber gennem de sidste ca. 30 år

Dansk. Kompetencemål Færdigheds-og vidensmål Læringsmål for Smarte rettigheder

MODUL 1 / AKTIVITET 1 STAFETLEG EN MANGFOLDIGHED AF IDRÆTTER

LEKTIEINKLUDERENDE UNDERVISNING

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Der var engang På eventyr i Tivoli

Inspirationskatalog til sprogudviklende undervisning

Das Traumtor. Om forløbet. Oversigt over forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse. 6-8 lektioner

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Mål med arbejdet eksempler fra klasse

Safari Europa Ræv Safari Europa Hugorm Safari Europa Pindsvin

SKRIVNING I ALLE FAG HVORFOR OG HVORDAN? - OPLÆG VED NYBORG GYMNASIUM 6. NOVEMBER 2013

INTROFORLØB: HVAD ER SUNDHED?

PROJEKT REFLECT UU-VEJLE VELKOMMEN TIL UU-VEJLE-SEMINAR, HER PÅ SKARRILDHUS. MIT NAVN ER LAURA OG JEG ER OPKALDT EFTER MIN SKABER, SOM ER PÅ DATARIET.

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

TIL GENNEMSYN. Indhold

Forslag til undervisningsforløb og opfyldelse af krav i Fælles Mål

Var giraffen opfundet i gamle dage?

Udarbejdet af pædagogisk konsulent Karina Kiær. (Mailand 2007:43)

GRUNDLOVEN 1915 LÆRERMATERIALE

UU længere forløb. Planlægning af tema Fag: UU Klasse: 4.b

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

BILLEDROMANER OG KLASSENS TOSPROGEDE ELEVER

Omdrejningspunktet i dette forløb er novellen Oh! Carol, som er den del af bogen Oh! Carol and Other Steve Stories, som findes på superreaders.dk.

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

1) Introduktion til projektarbejdet (15 minutter) Slide 2

Undervisningsforløb med billedromanen Emmely M i 5. klasse

Elev-til-elev læring med opgaveeksempler. uden hjælpemidler

Titlen. Diamanthulen

Du skal lære. o o o o o. Om filmen. Filmen er en animationsfilm. Animation betyder at gøre noget levende.

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Stræk og bøj et eventyr

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

Simon - en elev i generelle læringsvanskeligheder

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Håndbog til prøveform B Mundtlig prøve i dansk prøveform B

HVEM, HVAD, HVOR? LÆRINGSMÅL MATERIALER OPDELING AF DELTAGERE Et øget kendskab til og brug af de 5 største spørgeord HVEM, HVAD, HVOR, HVORDAN,

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

Sæt dig et mål. Kom godt i gang. [Foto udeladt]

God fornøjelse med at få Styr på Sundheden i jeres klasse og på jeres skole!

DAG 6. Forandring, motivation og styrker

Hvordan skaber vi som ledere engagement? Hvordan anerkender vi, at medarbejderne tager imod forandringen i forskellige hastigheder?

Hundefutter. Om forløbet. Niveau. Varighed. 9. klasse. 10 lektioner

Kom godt i gang OBS!

Snak om det Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

FUELED BY CLAIM DIN KULTURARV // DANS. Den lille havfrue nyfortolket og sat i perspektiv gennem dans

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Eleverne kan fortælle om deres muligheder for at bevæge sig i deres hverdag.

Læringsmål. Materialer

Fagbog om kæledyr - 2. klasse - 30 lektioner

ANGST Undervisningsmateriale til mellemtrinnet

Appendix: MIX DIN KULTURARV

Øvelse 1: Refleksionsøvelse individuel og parvis

Skrivning i dansk. Hvordan og hvorfor? - Autentiske genrer og skrivemåder. Oplæg ved Dansklærerforeningens skolebaserede kurser 2013

Forløbet er lavet med udgangspunkt i 9. klassetrin, men rummer udfordringer for alle elever i udskolingen.

Transkript:

Fabulous Fiction gennemførelsen Lektionsplan Lektion 1-2 Start: Læreren introducerer læringsmålene for undervisningsforløbet og sikrer sig elevernes forståelse af disse måske skal nogle af dem yderligere omformuleres, hvis eleverne har input. 1. læringsmål: Eleverne kan gætte ords betydning ud fra sammenhængen. Start: Eleverne taler parvis om deres forståelse af læringsmålene. 2. læringsmål: Eleverne kan lave en brainstorm og en disposition og bruge den som udgangspunkt til at skrive en tekst. 3. læringsmål: Eleverne kan udpege genretræk i tre fiktionsgenrer: Krimi, eventyr og digt. Læreren starter en brainstorm (udformet som mindmap) på tavlen over genrekendskab til henholdsvis krimi, eventyr og digte. Medtænk gerne kompositoriske genretræk og idiomer, så eleverne får hjælp til at genkende trækkene og bruge dem i egenproduktion. Læreren samler op på de tre genrer en af gangen. Aktivitet: De tre tekster uddeles, og formålet med første gennemlæsning introduceres. Eleverne skal anvende gættestrategi til at forstå ukendte ord i teksten. Læreren viser et eksempel på tavlen, hvor han/hun gætter et ord i en sætning ud fra sammenhængen ved at læse en bid af teksten. Skemaet Bilag 1 uddeles, og læreren instruerer eleverne i, at de skal udfylde kolonne 1 og 2 (kolonne 3 udfyldes først næste gang) for alle de ord de ikke kender, eller er i tvivl om betydningen af. Læreren fortæller eleverne, at denne øvelse kan bruges som strategi (gættestrategi), hver gang de møder ord på engelsk, som blokerer forståelsen. Afslutning: Læreren samler op ved at høre eksempler i plenum på ord, der er gættet på og Eleverne byder ind med deres genrekendskab og skriver med i hæftet. Eleverne sikrer sig, at de har noteret alt, hvad der er blevet nævnt. Aktivitet: Eleverne modtager information om opgaven, og sikrer sig, at de forstår, hvad de skal og formålet med opgaven. Eleverne læser de tre tekster og udfylder Bilag 1 undervejs.

giver eleverne besked på at lave opgaven færdig til næste gang. Læreren benytter sine tegn på læring, til at vurdere elevernes arbejde. Afslutning: Eleverne byder ind med eksempler og noterer lektien. Lektion 3-4 Start: Læreren introducerer dagens program: Opsamling på lektie og læringsmål Aktivitet: Ordbogsopslag (bilag 1, kolonne 3) Aktivitet: Cirkuler og gæt hinandens ord. Opsamling på genretræk Aktivitet: Find genretræk i teksterne Afslutning Læreren sikrer sig, at alle er færdige med at læse teksterne og har udfyldt Bilag 1 for de tre tekster. Herefter rettes fokus mod det første læringsmål, som stadigvæk er omdrejningspunkt for aktiviteterne. Eleverne kan gætte ords betydning ud fra sammenhængen i en tekst. Aktivitet: Læreren viser eleverne, hvordan de slår op i en ordbog gerne online på projektor ved fælles gennemgang. Brug udvalgte ord fra elevernes lister til eksemplarisk gennemgang. Læreren sætter eleverne i gang med at udfylde kolonne 3 i Bilag 1. Aktivitet: Læreren fortæller eleverne, at de nu skal rejse sig op og cirkulere i klassen. De skal stille sig foran en klassekammerat og sige et ord fra listen, som klassekammeraten så skal gætte betydningen af. Hvis svaret er forkert, giver de det rigtige hvis svaret er rigtigt, giver de en high-five. Herefter bytter de roller, og går bagefter videre til en ny klassekammerat. Aktivitet: Læreren samler op på genretrækkene i plenum og retter fokus mod det tredje læringsmål: Eleverne kan udpege genretræk i tre fiktionsgenrer: Krimi, eventyr og digt. Eleverne modtager information om dagens program. Eleverne viser læreren deres lektie og retter fokus mod det første læringsmål. Eleverne modtager vejledning til at slå op i ordbog og udfylder herefter kolonne 3 i Bilag 1. Eleverne cirkulerer og gætter på hinandens ord. Aktivitet: Eleverne finder deres mindmaps med genretræk frem og retter fokus mod det tredje læringsmål. De skriver udvalgte genretræk ind i første kolonne i Bilag 2 for hver af de tre genrer.

Læreren sætter eleverne i gang med at udfylde den første kolonne i Bilag 2 (se relaterede filer). Læreren kan overveje om han/hun skal vælge nogle genretræk ud fra mindmappen, som eleverne skriver i kolonne 1 (i forhold til sit kendskab til teksterne) eller om eleverne selv skal udvælge nogle eller skrive dem alle ind. Herefter instrueres eleverne i at genlæse teksterne denne gang med fokus på at udfylde Genre features. Afslutning: Læreren samler op ved at høre eksempler på de fundne genretræk i plenum og beder eleverne lave opgaven færdig til næste gang. Læreren benytter sine tegn på læring, til at vurdere elevernes arbejde. Eleverne genlæser teksterne og udfylder Bilag 2. Afslutning: Eleverne byder ind med eksempler og noterer lektien. Lektion 5-6 Start: Læreren introducerer dagens program på tavlen: Opsamling fra sidst og fokus på tredje læringsmål. Aktivitet: Sammenlign jeres svar i grupper. Aktivitet: Interview Afslutning Læreren sikrer sig, at alle er færdige med opgaven og retter fokus mod det tredje læringsmål. Eleverne kan udpege genretræk i tre fiktionsgenrer: Krimi, eventyr og digt. Aktivitet: Læreren sætter eleverne til at gennemgå deres genretæk i grupper på 3. Eleverne skal skiftevis sige et genretræk de fandt og fortælle gruppen, hvor de fandt det. Læreren gennemgår selvvurderingsskemaet (se under relaterede filer) og beder eleverne udfylde det. Skemaet benyttes til elevernes egen vurdering af målopfyldelsen. Aktivitet: Læreren sætter eleverne sammen to og to og fortæller dem, at de nu skal lave et interview med en af hovedpersonerne fra de læste tekster. Rammerne for opgaven skitseres: Start: Eleverne modtager information om dagens program. Eleverne viser læreren deres lektie og retter fokus mod det tredje læringsmål. Aktivitet: Eleverne gennemgår deres svar i grupper ved skiftevis at sige et genretræk, og fortælle hvor de fandt det. Modtager sit vurderingsskema og skriver navn, fag, klasse og dato på. Stiller opklarende spørgsmål til skemaet, hvis det er nødvendigt og udfylder det. Eleverne arbejder parvis med interviewopgaven.

- Eleverne skal sammen finde på spørgsmål og svar, som skrives ned. - Herefter skal de blive enige om rollerne og øve sig grundigt på replikkerne med blik for udtalen. - Interviewet optages som lydfil og afleveres (fx i klassens Youtube kanal, klasseblog eller lign.) Læreren fortæller eleverne, hvor lang tid de har til at lave og aflevere opgaven (fx resten af timen og de næste to lektioner). Afslutning: Læreren beder eleverne om at aftale med deres makker, hvad der skal være færdigt til næste gang. Afslutning: Eleverne aftaler med deres makker, hvad der skal være færdigt til næste gang. Lektion 7-8 Start og aktivitet: Læreren sætter eleverne i gang med deres opgave og fortæller dem, hvor og hvad tid den skal afleveres. Herefter kan han/hun fungere som vejleder og hjælpe med udtale. Afslutning: Interviewene afspilles for klassen. (Evt. bare et par stykker sammen og resten hjemme). Start og aktivitet: Eleverne arbejder videre med deres interview og aflever det, når de er færdige. Eleverne søger lærerens hjælp til fx korrekt udtale. Afslutning: Interviewene afspilles for klassen. Lektion 9-10 Start: Læreren introducerer dagens program på tavlen og fortæller, at i dag afsluttes forløbet. Gennemgang af det andet læringsmål Aktivitet: Brainstorm og disposition Aktivitet: Skriveopgave Aflevering Afslutning Læreren retter fokus mod læringsmålet: Eleverne kan lave en brainstorm og en disposition og bruge den som udgangspunkt til at skrive en tekst. Aktivitet: Læreren fortæller eleverne, at de i dag skal lave en skriveopgave i tre faser. Først skal de lave en brainstorm med en masse ideer, derefter en disposition, hvor de udvælger og strukturerer deres bedste idéer og til sidst skrive Eleverne modtager information om dagens program. Eleverne taler parvis om deres forståelse af læringsmålet. Aktivitet: Eleverne modtager information om opgaven og vurderingskriterierne, stiller opklarende spørgsmål og vælger hvilken tekst de vil omskrive, og hvilken genre den skal skrives i.

en tekst, hvor de følger deres disposition. Herefter skitseres opgaven tydeligt: - I skal omskrive en af teksterne til en ny genre. Fx kan digtet blive til et eventyr, eventyret til en krimi eller krimien til et digt. Sørg for at man kan genkende personer og handling i den nye genre og husk at bruge mange af de genretræk, du har lært. Dispositionen og den færdige tekst skal afleveres sammen med vurderingsskemaet Evaluation of my text. Læreren gennemgår og uddeler vurderingsskemaet med kriterierne på og fortæller, at det kan bruges som tjekliste undervejs (se relaterede filer) og udfyldes inden aflevering. Endelig sættes eleverne i gang med at lave en brainstorm (henviser evt. til mindmapmetoden) og giver eleverne en tidsramme for opgaven, fx 15 minutter. Aktivitet: Læreren viser i plenum, hvordan man laver en disposition (her vælger læreren selv hvilken form, der passer til klassen. Fx kan berettermodellen bruges eller man kan lave overskrifter med stikord til start, midte, afslutning) og sætter eleverne i gang med at overføre deres bedste idéer fra brainstormen til en disposition. Læreren fortæller, at dispositionen skal afleveres sammen med deres færdige tekst og giver igen en tidsramme for opgaven, fx 15 minutter. Aktivitet: Læreren sætter eleverne i gang med at skrive deres tekst, og minder dem om at bruge de genretræk de har lært, og at kigge på og udfylde vurderingsskemaet undervejs for at tjekke om de opfylder målene. Det tydeliggøres også, hvor meget eleverne skal skrive (her kan selvfølgelig differentieres), og hvornår den skal afleveres (fx næste engelsktime). Afslutning: Læreren sikrer sig at alle ved, hvornår opgaven skal afleveres. Herefter finder de deres noter frem for den genre, de skal skrive i og laver deres brainstorm med idéer. Aktivitet: Eleverne overfører deres bedste idéer fra brainstormen til en disposition. Aktivitet: Eleverne skriver deres tekst i den genre, de har valgt og bruger de genretræk, de stiftede bekendtskab med i starten af forløbet. Undervejs bruger de vurderingsskemaet til at tjekke om de opfylder målene og udfylder det inden aflevering. Eleverne noterer sig, hvornår de skal være færdige med opgaven.

Lektion 11 Læreren samler elevernes dispositioner og færdige tekster ind i forhold til at gennemgå og vurdere dem. Vurderingsskemaet (se relaterede filer) kan benyttes som feedback. Eleverne afleverer deres dispositioner sammen med den færdige tekst og det udfyldte vurderingsskema. Herefter kan elevernes tekster hænges op i klassen (evt. med illustrationer), så de kan læse hinandens