Innovation og entreprenørskab som tværgående tema i tysk Udarbejdet af lærer Maria Frantzen Sanko

Relaterede dokumenter
Innovation og entreprenørskab som aktiv del af valgfaget billedkunst

Læringsaktivitet - Uddannelse og job i udskolingen - Innovation og entreprenørskab som tværgående tema

Wir Kinder vom Bahnhof Zoo Christiane F Et undervisningsforløb til temaet Familie i udskolingen

Dansk og innovation. Titel på inspirationsforløb

I forløbet arbejdes der med danskfagets færdigheds- og vidensmål inden for kompetenceområderne fremstilling og kommunikation.

Færdigheds- og vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. 1 Jeg kan forstå hovedindholdet af talt tysk om personbeskrivelser.

Kemi, fordi? Lærervejledning: Fremstilling af creme

Årsplan tysk GQ/HØP 1617

Beton, et stærkt materiale

Eleven kan interviewe en kammerat om hans/hendes sommerferieaktiviteter.

Årsplan tysk GQ/HØP 1718

Årsplan tysk 8.klasse

Velkommen hjem i Minecraft

Årsplan tysk 6. klasse

Kemi, fordi? Lærervejledning: Sprogbaseret læring

Kreativ produktudvikling

Guide til årsplanlægning med forenklede Fælles Mål

Tysk - 2. fremmedsprog Kompetencemål

A Trip Around the USA

Lærervejledning Læringsuge skoleåret UDSKOLING

Kompetenceområdet kommunikation. Tirsdag den 4. august

Tysk (2. fremmedsprog)

Mein Kiez. Mein Kiez præsenterer eleverne får nogle af områderne i Berlin. De skal læse kort og beskrivelser, hvortil der også er lytteøvelser.

Faglig inspiration, innovation i idræt

Feuer auf dem Zeltplatz

Made in Germany. Eleverne kan bruge forløbets tekster og links som pensum ellers synopsis tekster samt ordforrådsskattekiste udover Mein Wörterbuch.

Vejnoveller fra Sophienborgsskolen

Mægtige maskiner. Piloteringsmaskinen. Inddragelse af tv-programmer i indskolingen

Undervisningsforløb. - Eventyr i en modtageklasse. Baggrund for forløbet:

Zivilcourage. Om forløbet. Forfatter. Niveau. Varighed. Lisebet Svanøe klasse. 3-5 lektioner

Elevforudsætninger I forløbet indgår aktiviteter, der forudsætter, at eleverne kan læse enkle ord og kan samarbejde i grupper om en fælles opgave.

Kompetencemål: Eleven kan beskrive sammenhænge mellem personlige mål og uddannelse og job

Märchen. Om forløbet. Niveau. Varighed. 8. klasse. 8 lektioner

Kristendomskundskab og dansk Indskolingen, 2. klasse

Undervisningsforløb 6M. - Ringsted by

Tasks og læringsmål. Engelsk og tysk. Bjerringbro, d. 12. maj Lene Laursen

Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder: - Mundtlig kommunikation - Skriftlig kommunikation - Kultur og samfund

Tema: Fagtekst Fag: Dansk Målgruppe: Indskoling

Sprog, identitet og kultur

Matematikvejlederkonference 27. august Matematikvejlederkonference Odense 2015

Omdrejningspunktet i dette forløb er novellen Oh! Carol, som er den del af bogen Oh! Carol and Other Steve Stories, som findes på superreaders.dk.

Anderssein. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål klasse lektioner

Tierisch. Om forløbet. Niveau. Varighed. Faglige mål. Læringsmål og tegn på læring. Færdigheds / vidensmål. 7. klasse.

Find og brug informationer om uddannelser og job

Kom godt i gang. Guide til at arbejde med det 21. århundredes kompetencer

Læringsmålorienteret undervisningsforløb i tysk

Udvikling af læseplaner mellem curriculum og kompetencer

Sternzeichen. Niveau. Varighed. Forfatter. Om forløbet. Forslag til læringsmål og tegn på læring klasse lektioner.

SIDE 1 DANSK. Fagbogen i skolehaven

Forenklede Fælles Mål tysk

Sommeruni 2015 dag 2 Den åbne skole varieret undervisning gennem tværfagligt samarbejde med Arbejdermuseet og Statens Naturhistoriske Museum

Modul 2: Udkast til undervisningsdesign Lena Smedegaard og Begitte Hauge Cluster 4

Dansk. Kompetencemål Færdigheds-og vidensmål Læringsmål for Smarte rettigheder

Fagformål for faget tysk

1. forløb 2. forløb 3. forløb 4. forløb. Skriftlig kommunikation Eleven kan kommunikere på tysk skriftligt i et forståeligt og sammenhængend e sprog.

Kemi, fordi? Lærervejledning: Rollespil om forskningsmidler

Guide til elevnøgler

Generelt om franskundervisningen. Fællesmålene for franskundervisningen er inddelt i tre kompetenceområder:

Liebe und Gefühle. Forløbet tager udgangspunkt i det sprog unge benytter sig af i Tyskland i dag. Det gælder både det talte sprog og det skrevne.

Padlet. som fremstillings- og vidensdelingsværktøj i forbindelse med et danskforløb om forfatterskab i 9. klasse

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Fokus-læringsmål

Uddannelse og job - obligatorisk emne

Tysk Fælles Mål 2019

Kompetenceområder Forløbstitel Materialer/ressourcer Periode Antal lektioner Fremstilling Fortolkning Kommunikation

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan præsentere en rejse i en brochure fra et rejsebureau, som de selv udarbejder.

Formålet Alle elever i Aabenraa Kommune skal blive så dygtige, som de kan.

FONDEN FOR ENTREPRENØRSKAB MEDLEM AF JA WORLDWIDE LÆRERVEJLEDNING. MATFLIP Et undervisningsmateriale for 8. klasse MATEMATIK

Das Traumtor. Om forløbet. Oversigt over forløbet. Niveau. Varighed. 6. klasse. 6-8 lektioner

Karrieremuligheder i en virksomhed

Formålet Alle elever i Aabenraa Kommune skal blive så dygtige, som de kan.

Schule - na klar! Om forløbet. Niveau. Varighed klasse lektioner

Undervisningsforløb/aktivitet

Formålet Alle elever i Aabenraa Kommune skal blive så dygtige, som de kan.

Årsplan med Fandango 3. klasse (fokus markeret med rød)

Der Sprung 2, kapitel 1 Færdigheds- og vidensmål (efter 7. klassetrin)

Sommeruni Synlig læring og læringsmål i fagene og emner Dansk (indskoling og mellemtrin): Børn med særlige behov. Trine Nobelius, lektor

Lærervejledning til naturfagligt projektforløb Bæredygtig udvikling

Målstyret undervisning Dansk udskoling

Herning. Indhold i reformen Målstyret undervisning

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Merry Christmas. Hvis du vil udfordre dine elever, kan du bede dem om at slå gloserne fra, når de læser teksterne.

Mellemtrin. Verdens bedste skole

DESIGN OG IDENTITET. Skoletjenesten. Mellemtrin: Design og identitet hvem er vi?

Der Sprung! Fünfte Klasse Kapitel 1, Hallo

Folkeskolens sprogfag: Forenklede Fælles Mål

Sproglærerens dag 2015 Evaluering i tysk

Færdigheds/ vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være

Pete the Cat - I Love My White Shoes

Ab in den Skiurlaub. Om forløbet. Niveau. Varighed. 5. klasse lektioner

Grindsted Privatskole Tysk 8. klasse 17/18

Kompetencemål: Eleven kan træffe karrierevalg på baggrund af egne ønsker og forudsætninger

BILLEDKUNST OG INNOVATION

Selvfortælling - Gennemførelse

FÆLLES MÅL DANSK (EFTER 2. KLASSE) KOMPETENCE- MÅL KOMPETENCE- OMRÅDE FÆRDIGHEDS- OG VIDENSMÅL FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDE

Nye fælles mål. Temamøde om folkeskolereformen. IDA-mødecenter, København 13. januar 2014 Jens Rasmussen

Deutsch klasse. Mandag d. 15. august

En stor del af eleverne svarer, at de er glade for at gå i skole og, at de er glade for deres klasse

sådan arbejder I med skolens digitale værdier

Færdigheds/vidensmål Læringsmål Tegn på læring kan være. Eleven kan indgå i et rollespil om venskab.

1. Hvad handler det om? 2. Associationer - hvad får det jer til at tænke på? 3. Problemanalyse - hvilke temaer eller problemer kan I finde?

Transkript:

Innovation og entreprenørskab som tværgående tema i tysk Udarbejdet af lærer Maria Frantzen Sanko Fag Klassetrin Kompetenceområde Færdigheds- og vidensmålpar Tysk + tværgående tema innovation og entreprenørskab 7-8. klasse Præsentation og sprogligt fokus Præsentation Eleven kan i et enkelt sprog præsentere et forberedt emne præsentationsstrategi med tilhørende ordforråd Sprogligt fokus Eleven kan formulere enkle, klare og forståelige budskaber forbindeord

Meine Umwelt was tun? Manchet Eleverne identificerer et reelt miljøskadeligt problem på skolen. Det kan være, at man glemmer at slukke for vandhanen på toilettet eller, at der bliver brugt unødig strøm på standbyfunktioner osv. Eleverne udarbejder en nudging-kampagne, der præsenteres på tysk for klassekammerater og elevråd,og som siden kan iværksættes. Eleverne arbejder i dette forløb med at skabe værdi i deres nærmiljø, og elevernes omverdenskompetence sættes på prøve. Elevforudsætninger Det er en forudsætning, at eleverne kan bruge præsentationsprogrammer og har viden om nudging. Benyt evt. disse links: Definition af nudging: https://nudging.nu/nudging-definitation/ The fun theory: https://www.youtube.com/watch?v=2lxh2n0apyw Fra Fælles Mål til læringsmål Kompetenceområde Færdigheds- og vidensmål læringsmål Præsentation Præsentation Eleven kan i et enkelt sprog præsentere et forberedt emne præsentationsstrategi med tilhørende ordforråd Eleven kan i et sprog, der er forståeligt for klassekammeraterne præsentere en plan for, hvordan man kan tage mere hensyn til miljøet på

skolen Sprogligt fokus Sprogligt fokus Eleven kan formulere enkle, klare og forståelige budskaber forbindeord Eleven kan formulere sin præsentation således, at de andre i klassen forstår indholdet og budskabet. Meine Umwelt was tun? Manchet Eleverne identificerer et reelt miljøskadeligt problem på skolen. Det kan være, at man glemmer at slukke for vandhanen på toilettet eller at der bliver brugt unødig strøm på standbyfunktioner osv. Eleverne udarbejder en nudging-kampagne, der præsenteres på tysk for klassekammerater og elevråd og som siden kan iværksættes. Eleverne arbejder i dette forløb med at skabe værdi i deres nærmiljø, og elevernes omverdenskompetence sættes på prøve. Elevforudsætninger Det er en forudsætning, at eleverne kan bruge præsentationsprogrammer og har viden om nudging. Benyt evt. disse links: Definition af nudging: https://nudging.nu/nudging-definitation/ The fun theory: https://www.youtube.com/watch?v=2lxh2n0apyw Fra Fælles Mål til læringsmål Kompetenceområde Færdigheds- og vidensmål læringsmål Præsentation Præsentation Eleven kan i et enkelt sprog Eleven kan i et sprog, der er præsentere et forberedt emne forståeligt for klassekammeraterne præsentere præsentationsstrategi med en plan for, hvordan man kan tilhørende ordforråd tage mere hensyn til miljøet på skolen Sprogligt fokus Sprogligt fokus Eleven kan formulere enkle, klare og forståelige budskaber forbindeord Valg af undervisningsaktivitet Eleven kan formulere sin præsentation således, at de andre i klassen forstår indholdet og budskabet. Planlægningsfase og innovationsfase: Eleverne inddeles i grupper, der definerer problematikker rundt om på skolen efter målgruppe eksempelvis indskoling, mellemtrin og udskoling. Eleverne arbejder ud fra KIE-modellen se evt. https://www.youtube.com/watch?v=getpdyigixy Eleverne afholder den såkaldte elevatortale, hvor de på 30 sekunder skal pitche deres idé på tysk. Efter at have modtaget klassens kommentarer arbejdes der videre på en en digital fremlæggelse af en plan for en nudgingkampagne. Her kan eleverne bruge præsentationsprogrammer som prezi, powtoon eller thinglink. Den entreprenante fase: Eleverne fremlægger endelige præsentation og iværksætter nudgingkampagnen hvis muligt.

Tegn på læring Læringsmål Tegn på læring Niveau 1:

Eleven kan i et sprog, der er forståeligt for klassekammeraterne, præsentere en plan for, hvordan man kan tage mere hensyn til miljøet på skolen Eleven kan formulere sin præsentation således, at de andre i klassen forstår indholdet og budskabet. Eleven kan formulere enkle sætninger, der forholder sig til den valgte problemstilling. Niveau 2: Eleven formulerer enkle sætninger, der beskriver den valgte problemstilling og enkle løsningsmuligheder. Niveau 3: Eleven formulerer en enkelt præsentation, der forholder sig til problemstilling, løsning og konkret indsatsområde Niveau 1: Eleven laver en præsentation med korte, enkle sætninger Niveau 2: Eleven laver en præsentation med korte, enkle sætninger på og lader indholdet understøttes af billedmateriale. Eleven bruger enkelte forbindeord. Niveau 3: Eleven taler ud fra sin digitale præsentation, frit eller ved brug af stikordskort. Eleven bruger forbindeord. Beskrivelse af undervisningsaktiviteten Hvad gør læreren Mål og indhold introduceres for eleverne. Læreren inddeler eleverne i samarbejdsgrupper af 3-4, der får tildelt en målgruppe: indskoling, mellemtrin og udskoling Læreren stiller eleverne følgende spørgsmål: Hvordan kan vi mindske skolens påvirkning på miljøet? Fx affaldssortering, minimering af brug af papir, slukke lyset, når man forlader et lokale osv. Opgaven er som følger: Læg jer fast på en konkret problemstilling på skolen, der påvirker miljøet negativt. Brainstorm på løsninger. Udtænk en nudgingkampagne, der kan ændre vaner. Udarbejd en elevatortale/et pitch, der præsenteres for resten af klassen, og indeholder 1 konkret forslag. Et pitch er en ultrakort tale på max 1 minut, der præsenterer det absolut vigtigste ved ideen. Udarbejd præsentation af problemstilling, løsning og initiativ, hvor det sproglige understøttes visuelt. Hvad gør eleven Eleverne lytter til lærerens rammesætning af opgaven Eleverne sætter sig i grupper og laver en brainstorm på, hvilke problemstillinger, de oplever i på de pågældende trin, lægger sig fast på en problematik og laver en brainstorm på en løsning. Her kan eleverne lave en omvendt brainstorm, hvor man tænker modsat: Hvordan kan vi få folk til at bruge en masse strøm? Eller lade være med at trække ud i toilettet. Efterfølgende kan elverne lave en idéstafet, hvor hver elev skriftligt præsenterer sin idé og de andre i gruppen skriver videre på den hvordan kan ideen forbedres? Hvilke

ulemper og fordele er der ved den? Eleverne laver en skitse til en nudgingkampagne, der skal ændre elevernes uhensigtsmæssige vaner. Læreren agerer supervisor på elevernes udarbejdelse af elevatortale og hjælper med sproglige formuleringer. Læreren angiver eksempler på responsreplikker på tysk: Ich finde das gut. Das funktioniert, weil es Spass macht./interessant ist. Das ist langweilig/interessant/genial osv.... Læreren agerer supervisor på elevernes udarbejdelse af elevatortale og hjælper med sproglige formuleringer. Læreren kommer med forslag til, hvordan det sproglige kan understøttes visuelt. Eleverne udarbejder en elevatortale, der afholdes for klassen. Eleverne lytter til hinandens elevator tale og giver respons på tysk. Eleverne arbejder videre med deres præsentation, som nu udvides fra en elevatortale til en mere detaljeret fremlæggelse, der afholdes i responsgrupper. Elevernes ideer skal kunne fremvises for elevråd og ledelse.

Evaluering Klassen evaluerer mundtligt i klassen på læringsmål efter elevatortale og endelig præsentation. Her diskuteres det, om præsentationen var forståelig for publikum. Efterfølgende kan udskolingens elevråd og ledelse inviteres til en præsentation af de forskellige nudging-initiativer. Elevråd og ledelse tager stilling til om nogle eller alle kampagner skal gennemføres og i hvilket omfang, hvilket er en direkte evaluering af, om præsentationen har opfyldt sit formål. Implementeres nudgingkampagnen på skolen, kan der eksempelvis måles på elforbrug eller indkøb af papir. Undervisningsdifferentiering Der kan stilles forskellige krav til nudgingkampagnen de fagligt stærke elever kan tildeles udskolingen og opfordres til at skrive skilte på tysk og således arbejde med imperativ på målsproget. Således kan de mere usikre elever få en ordløs nudgingkampagne i indskolingen, hvor den sikre læsning endnu ikke er helt på plads. Hermed skal de usikre elever kun koncentrere sig om målsproget i den præsentation, og ikke forholde sig, hvordan konstruerer imperativ på tysk. Bydemåde på tysk.