Aktivitets og årsplan for gul klasse Svenstrup Efterskole 2015-2016 Dansk Tonni Jensen



Relaterede dokumenter
Årsplan 6. b - dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Årsplan for dansk 7.x SJ

Årsplan for 0.x i dansk

Årsplan 7.x. dansk TG

Årsplan for dansk 2012/2013

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Årsplan 7.x. dansk TG

Evalueringsresultatet af danskfaget på Ahi Internationale Skole. ( ) Det talte sprog.

Årsplan for 4.klasse i dansk

Uge Indhold Litteratur Fælles mål

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Årsplan for fag: Dansk 9. årgang 2015/2016

Evaluering af dansk efter 9 kl på Ahi Internationale Skole Det talte sprog. Fælles Mål. Ahi Internationale Skole.

Dansk 4. klasse. Periode Emne Mål Evaluering Uge. Eleverne skal i 33. makkerpar lave OL OL London Lytte aktivt til andre og

Årsplan 9.kl. 2018/2019

Årsplan 7. b, dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Dansk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 15/ 16

ÅRSPLAN DANSK UDSKOLING

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice 34 Man: 2 lektioner Tirs: Ons:

Årsplan for 7. klasse Skoleåret 2014/2015 efterår Fag: Dansk

Indholdsbeskrivelse for faglig årsplan. Fag Dansk FSA Stevns Gymnastik- & Idrætsefterskole Lærer Kirsten Høgenhaug Årgang 2012/13

Årsplan i dansk for 8.klasse

Årsplan 9. årgang 2012/ 2013

STORY STARTER FÆLLES MÅL. Fælles Mål DET TALTE SPROG DET SKREVNE SPROG - SKRIVE DET SKREVNE SPROG - LÆSE SPROG, LITTERATUR OG KOMMUNIKATION

Årsaktivitetsplan for dansk 6.7. klasse

Årsplan 9.x. dansk TG. Uge Indhold Materialer, tekster, mm. FællesMål Forberedelser til skolerejsen 35

Dansk kl.

Årsplan 9.x. dansk TG. Uge Indhold Materialer, tekster, mm. FællesMål 33 Grammatik Sådansk Forberedelser til skolerejsen 36

Læseplan med del- og slutmål for faget dansk på Bøvling Friskole

Dansk årsplan 16/17 KK

Årsplan for dansk 5A skoleåret IK.

På Friskolen Østerlund lægger vi i danskundervisningen særligt vægt på

Årsplan for 9.y HE Uge: Dansk: Materialer: FællesMål: 33-39

Faglige delmål og slutmål i faget Dansk. Trin 1

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer

Årsplan for dansk 8.y SJ

Tiltag Hvad skal eleverne lave?

aktiviteter Oplæg om scenkunstkanon og idrætskanon. Litteraturlæsning. Gruppe/projektarbejde. Kreative øvelser (bl.a. Poetry Slam).

Årsplan 10. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

DANSK. Basismål i dansk på 1. klassetrin: Basismål i dansk på 2. klassetrin:

Dansk. Tema: Den gode historie Uge Skoleåret 2018/19 Årsplan 8. klasse. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

Objective/ Formål. Undervisningen skal lede frem mod, at eleverne har tilegnet sig kundskaber og færdigheder, der sætter dem i stand til at

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

Uge Skema Overskrift Indhold Mål. Søndag: Skolestart Introuge hele uge 33 Lørdag + søndag = Bliveweekend

Dansk 10. klasse årsplan 2019/2020

Dansk undervisningsplan 8. klassetrin Årsplan 15/ 16

Tandslet Friskole. Slutmål for dansk

Årsoversigt, dansk 2015/16

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance. Undervisningsmål. Emne Tema Materialer Genreforløb. aktiviteter

Årsplan for dansk i 6.klasse

Årsplan for dansk i 4.klasse

Årsplan. Grindsted Privatskole 2014/15

Årsplan i dansk 9.klasse Ahi Internationale Skole Analyse & fortolkning (mundtligt)

Læringsmål på NIF. Dansk. for yngste-, mellemste- og ældste trinnet 2014/15

Fag Dansk. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

Årsplan for dansk i 6. kl

Årsplan dansk. A-niveau 2019/2020. Lærer: Jane Agerbo. Samtaler om niveaudeling. novelle/ ser en kortfilm med udgangspunkt i første emne..

ÅRSPLAN DANSK 9. klasse 2010/11

Fagplan for dansk Delmål 2 (efter 3. klassetrin) Det talte sprog:

Faglig årsplan Skolerne i Oure Sport & Performance

Årsplan 2015/ Dansk i 4.a

Undervisningsplan 3-4 Klasse Dansk

Evaluering af dansk på Ahi Internationale Skole. ( )

Uge Emne Aktivitet, materialer og tekster Faglige mål

Årsplan for dansk i kl. 2006/07. Læse op og gengive egne og andres tekster i dramatisk form Læse lette norske og svenske tekster

Årsplan 2015/ Dansk i 2.A

Dansk årsplan 7. klasse

Årsplan 9.x. dansk TG. Skolerejse

Undervisningsplan for dansk, 10.E 2015/16

Dansk i 2. klasse. de opnår det basalt kendskab til EDB...arbejde i et tekstbehandlingsprogram.

Klassen er sammenlæst, altså 5 og 6 klasse på en og samme tid. Samtidig er klassen pt på ca 11 elever ialt.

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Hvilket indhold, hvilke metoder og hvilken organisering skal iværksættes?

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Hvilket indhold, hvilke metoder og hvilken organisering skal iværksættes? Læsehastighedstest: Undervis.

Årsplan dansk 4. klasse 2012/13 Lone Telling & Susanne Salling

Forløbsvejledning, forfatterskab: Tom Kristensen

Dansk FS10 - Årsplan 2012 / 2013 på Gørlev Idrætsefterskole Hold: Sune Hilden

Årsplan 8. a og b, dansk 2013/2014

Uge Område/aktivitet Kompetenceområde/Læringsmål Færdighed- og vidensmål Tegn på læring

Finde tekst Forberedelse Sammenhæng. Vurdering. It og kommunikation Sproglig bevidsthed

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

Undervisningens organisering og omfang side 2. Evaluering og opfølgning side 2. Formål for faget side 3. Slutmål for faget side 4

aktiviteter Tekstlæsning herunder analyse og fortolkning af div. genre: noveller og digte samt sagprosatekster. Film: Festen af

Årsplan for 3.klasse i dansk

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Dansk årsplan 5. klasse

34 Levende billeder Tirs.: H. C. Andersens samlede eventyr. 35 Levende billeder Ons: Afl. essay om danskhed Tors-fre: Houens Odde

Kiki af Kasper Kjeldgaard Stoltz

Mål for danskundervisningen i 10. kl ved Lisette Reitz Larsen

Færdigheds- og vidensområder. Hvordan lærer eleven dette. Eleven kan vurdere tekstens sproglige virkemidler. Eleven har viden om sproglige virkemidler

Årsplan dansk C Øse Efterskole 19/20

Når vi forbereder et nyt emne eller område vælger vi de metoder, materialer og evalueringsformer, der egner sig bedst til forløbet.

Årsplan Dansk 9. kl. 2018/19

Årsplan for 5.klasse skoleåret 2011/2012

Uger Udvalgte trinmål Dansk aktiviteter Materialer Evaluering. Grammatik og andre skriftlige opgaver. Diktat hver anden uge

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

Undervisningsbeskrivelse

Uge Område/aktivitet Kompetenceområde/Læringsmål Færdighed- og vidensmål Tegn på læring

B-prøven - En lærerhåndbog

Transkript:

Aktivitets og årsplan for gul klasse Svenstrup Efterskole 2015-2016 Dansk Tonni Jensen Når vi når prøverne, skal alle være noget så langt, som arbejdsmoralen og kompetencer kan bære én. Af den årsag har vi et fælles ansvar for, at der gives rum og muligheder for, at der kan leves op til dette. Der bestræbes en rar og venlig atmosfære i klassen og lærere/elever imellem. Dette skal bygges på et fællesskab med tillid og ansvar til den enkelte. Der vil blive arbejdet med en naturlighed i at fremlægge og foreholde klassen individuelle holdninger og synspunkter, samt at dette accepteres i klassen. Arbejdsmæssigt skal der tilstræbes en naturlighed i, at have orden i sine ting og være engageret. Der tilstræbes en alsidig undervisning, hvor eleverne mest muligt skal være de aktive, så langt de magter og ønsker det. Årsplanen er lavet med overskrifter på emner/temaer. Hverdagen vil blive krydret med diverse grammatik- og skrive/fortælleøvelser + underfundige noveller og citater. Der vil være diktat og skriftlige opgaver løbende. En af metoderne til evalueringen vil være de skriftlige opgaver, hvor emnet eller genren fra årsplanen, vil være genkendelig i elevens opgave. Med ret til ændringer og tilpasninger. Aktivitetsplanen tager sit udgangspunkt i de gældende læseplaner. Se her for gældende læseplaner Uge Aktivitet Aktivitet Læseplan Evt. Hele året Grammatik Fremlæggelser Bruge ordforklaring, opslagsværker, ordbøger og søgning på internet som et naturligt redskab til forståelse af ord og fagudtryk Forholde sig til korrekt stavning og formel sproglig korrekthed i egne og andres tekster

34 Opstart og introuge Tirsdag-torsdag introtur Kende forskellige sætningstyper og sætningsled samt ordklasserne og deres funktion i sproget Eleverne skal gøres bevidste om forskellige læsestrategier, samt være bevidste om hvordan de kan øge deres læsehastighed og forståelse. 35 Essay Oplevelse og indlevelse. Skal fokusere på æstetisk sprogbrug, fortællestrukturer, kompositioner og fortolkningsorientered e læsestrategier. 36 Essay 37 Essay 38 Intertekstualitet og parafraser Oplæg Samspil imellem forskellige værker. Hvad gør vi når genrerne blandes? Moderne genrer og nye udtryk Anvende viden om litteraturens foranderlighed gennem tiderne og om, at litteratur afspejler den tid, den er blevet til Sæt Skrivespor 2 Samt www.dansk.gyldendal.dk Essay powerpoint Tekst efter tekst 39 Dansk rap og lyrik + Viden om og stillingtagen til rap som sproglig udtryksform Noget nær det perfekte dansk rap og lyrik af Simon Skov Fougt Raptekster fra forskellige kunstnere: L.O.C., Niarn, UFO Yepha, Selvmord mm. Noget nær det perfekte Og dvd

Tilegne sig større viden om sproglige virkemidler Analysere og fortolke lyrik og Sammenligne lyrik fra ældre tider med moderne raptekster Tekster om unges sprog og sprogbrug Samtidig læse romanen 6 af Ronnie Andersen Musikvideoer som eleverne er med til at vælge Der arbejdes på at eksterne personer kan hjælpe op om skrive og udviklingsfasen 40 Dansk rap og lyrik + Bog: To skridt og et lysår 41 Dansk rap og lyrik + 42 Efterårsferie 43 Reportage og feature Lære at læse og forstå tekster af anden karakter end fiktionen og derigennem udvikle genrebevidstheden. At udtrykke sig selv skriftligt i disse genrer. At få kendskab til tekstens kommunikationsforho ld - hvem siger hvad til hvem, hvordan og med hvilken hensigt? Få kendskab til genrens layout. Sæt skrivespor 44 Reportage og feature Udvikle sproglig og kulturel kompetence til brug i en globaliseret verden Udtrykke sig i billeder, lyd og tekst i komplekse

produktioner samt i dramatisk form 45 Reportage og feature Skrive struktureret og med bevidste valg i en form, der passer til genre og kommunikationssitua tion 46 Brobygning/Grammatik 47 Artikler 48 Artikler 49 (Teater) 50 Opsamling på 1. halvår 51 Terminsprøver 1 Kortprosa 2 Den nye ungdomsnovelle 3 Projektopgaven - OSO Hvad er projekt? Præsentation af overemne Gruppedannelser etc. Valg af underemne og begrundelse Materiale og vidensindsamling Godkendelse af problemformulering Eleverne skal arbejde med forståelse for projektformen, arbejdsprocesserne, samt fremlæggelser. Foretage målrettet og kritisk søgning af skøn- og faglitteratur på bibliotek og i digitale medier til egen læsning og opgaveløsning Læse sig til viden i fagbøger, aviser, opslagsværker og på internet 4 Projektopgaven skriveuge og fremlæggelser Fremlæggelse af projekt Karakterisere sproget og bruge det bevidst til kommunikation, argumentation, problemløsning og formidling af viden

Lytte aktivt og forholde sig åbent, analytisk og vurderende til andres mundtlige fremstilling 5 Opsamling og skitur 6 Skitur 7 Opsamling 8 Det gode liv/at leve livet Sæt skrivespor 2 Noveller Læse forskellige tekster: Herligt spild af liv af UFO, Til mine forældre af Gustav Munch- Petersen, Hyldest til hverdagen af Dan Turéll Jeg har ikke lyst til at dø af De eneste to, Skriget af Edvard Munch (billede) Artikler om Intet: Omstridt ungdomsroman tør stille store spørgsmål Læse essays fra essaysamlingen: Glæden ved Bænken (film) Se Ondskaben 9 Det gode liv/at leve livet 10 Det gode liv/at leve livet 11 Kortfilm (dette blev klaret i efteråret, da der kom praktikanter) og reklamer Korte fiktionsfilm, korte dokumentarfilm og reklamefilm. Genrekendskab Fortæl en historie, kompositorisk overblik og genreforståelse Den korte film Vild med dansk 9 Gråvejr Jagten Grisen Louise Tal til mig Awaiting

Analysere virkemidler og formelementer samt perspektivere 12 Kortfilm og reklamer 13 Kortfilm og reklamer Forståelse af reklamen som genre. Analyse, produktion, og tolkning Sproglige virkemidler Egen produktion af reklame eller kortfim Reklamekampagne 14 15 Romantikken /Det moderne Gennembrud Periodeforståelse Analyse og tidstypiske træk Selvstændigt arbejde/proces 16 Romantikken /Det moderne Gennembrud 17 Romantikken /Det moderne Gennembrud 18 Kim Fups Aakeson Forfatterskabslæsning med fokus på forfatterens noveller, romaner og billedbøger samt stifte bekendtskab med Kim Fupz Aakeson som person, manuskriptforfatter og tegner 19 Skr. Prøver 20 21 Forberedelse til prøven Livet er hvad man gør det til af Lena Bülow-Olsen m.fl. Billedbøger og noveller af Kim Fupz Aakeson: Tennis Jomfruen Do you wanna know a secret Mor En historie om vokseværk Pigen der skulle vælge