Paletten rundt i billedanalyse dansk 8. - 10. klasse. Se! og paletten åbner sig



Relaterede dokumenter
Lærervejledning: Billedanalyse - Paletten rundt

1. Årsplan for Dansk i 7a. 2015/2016 Der vil i hver uge være grammatik træning om mandagen, samt 20 minutters læsebånd hver tirsdag.

Spillekort - spørgsmål til Paletten rundt i billedanalyse

Paletten rundt med billedanalyse

Lærervejledningen indeholder links, som kun er her. Dem skal du åbne, for at få det fulde udbytte af forløbet.

B-prøven - En lærerhåndbog

Uge Skema Overskrift Indhold Mål. Søndag: Skolestart Introuge hele uge 33 Lørdag + søndag = Bliveweekend

Dansk årsplan 16/17 KK

Årsplan for fag: Dansk 9. årgang 2015/2016

Bedømmelseskriterier Dansk

Lærervejledning Artikler - Avisen klasse

Årsplan for dansk 2012/2013

Dansk undervisningsplan 8. klassetrin Årsplan 15/ 16

Årsplan 9. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Lærervejledning. Forløb: Hjemme hos Hammershøi Målgruppe: klasse Fag: Billedkunst og dansk. 1. Lærervejledning med. 2. Elevark med. 3.

Dansk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 15/ 16

Faglige delmål og slutmål i faget Dansk. Trin 1

Årsplan 9 & 10 Klasse Dansk Skoleåret 2015/16

Årsplan for fag: Dansk 7. Årgang 2015/2016 STH & LAH

Formativt evalueringsskema

Eleverne skal på et fagligt grundlag kunne indgå kompetent i sociale sammenhænge og være aktive, kreative og reflekterende brugere af film og tv.

Undervisningsbeskrivelse

Fælles forenklede mål - folkeskolen

Målstyret undervisning Dansk udskoling

Kompetenceområde Efter 9. klassetrin I undervisningen; materialer

Undervisningen i dansk på Lødderup Friskole. 6. oktober 2009 Der undervises i dansk på alle klassetrin ( klasse).

Dansk kl.

Mediefag B. 1. Fagets rolle

Fag Dansk. Tema: Fortællende journalistik Uge Tema: Romantikken og Det Moderne gennembrud, herunder billedanalyse Uge 37-39

Aktivitets og årsplan for gul klasse Svenstrup Efterskole Dansk Tonni Jensen

færdigheds- og vidensområder

Materielt Design klasse

Vedr. folkeskolens afgangsprøve i mundtlig dansk

Bilag 7. avu-bekendtgørelsen, august Dansk, niveau D. 1. Identitet og formål

Dansk A - toårigt hf, juni 2010

Uge Indhold Litteratur Fælles mål

Dansk 2017/ kl.

Vesthimmerlands Naturfriskole

Vejledning til arbejde bogen Monster.

Årsplan for dansk i 6. kl

Dansk undervisningsplan 9. klassetrin Årsplan 2015 & 2016

Uge Skema Overskrift Indhold Målet 33 Man: Introplan Tirs: Introplan Ons: Introplan Tors: Skema Fre: Surprice 34 Man: 2 lektioner Tirs: Ons:

Bedømmelseskriterier for faget dansk Niveau F / E / C

Årsplan 10. Klasse Dansk Skoleåret 2016/17

Analyse af: Bøgeskov i maj

Billedkunst. Formål for faget billedkunst. Slutmål for faget billedkunst efter 5. klassetrin. Billedfremstilling. Billedkundskab

Det handler bl.a. om:

Billedkunst og design

Grundforløb 2 rettet mod PAU Tema 3: IT, pædagogik og samfund Vejledende varighed: 4 uger

Årsplan for 7. klasse Skoleåret 2014/2015 efterår Fag: Dansk

Årsplan for 9. A & B klasse i Dansk for skoleåret 2018/2019

ÅRSPLAN 18/19. -Eleven kan udtrykke sig forståeligt, klart og varieret i skrift, tale, lyd og billede i en form, der passer til genre og situation

Årsplan for 4.klasse i dansk

Folkekirkens skoletjeneste i Aalborg kommune. Folkekirkens Hus Gammeltorv Aalborg. Konsulent Inge Dalum Falkesgaard idf@km.

Årsplan dansk C Øse Efterskole 19/20

UGE EMNE/ TEMA Færdighedsmål Vidensmål

Årsplan 6. b - dansk 2011/2012 ret til ændringer forbeholdes

Læringsmål Faglige aktiviteter Emne Tema Materialer

Tandslet Friskole. Slutmål for dansk

Den målstyrede folkeskole

Fordybelsesprøve Dansk

Undervisningsbeskrivelse

P.S. Krøyer - sikken fest!

Lynkursus i analyse. Vejledning - vi tilbyder individuel vejledning i skriftlig akademisk fremstilling.

Undervisningsbeskrivelse

Musik B stx, juni 2010

Bedømmelseskriterier

FÆRDIGHEDS- OG VIDENSOMRÅDER

KUNST PÅ TAPETET BØRNENES EFTERÅRSUDSTILLING 2012

Årsplan 9.x. dansk TG. Uge Indhold Materialer, tekster, mm. FællesMål Forberedelser til skolerejsen 35

Billedkunst og design

Fremstillingsformer i historie

Dansk årsplan for 5.A & 5.B 2017/2018 Iqra Privatskole

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Hvilket indhold, hvilke metoder og hvilken organisering skal iværksættes? Læsehastighedstest: Undervis.

Tiltag Hvad skal eleverne lave? Hvilket indhold, hvilke metoder og hvilken organisering skal iværksættes?

Årsplan 9.x. dansk TG. Uge Indhold Materialer, tekster, mm. FællesMål 33 Grammatik Sådansk Forberedelser til skolerejsen 36

Fagplan for billedkunst

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsmateriale til I SVANESØEN af Aaben Dans og Odsherred Teater

På Prins Henriks Skole inddeler vi danskundervisningen i fire danskniveuaer:

Årsplan 2013/ ÅRGANG Natur/Teknik. Lyreskovskolen. FORMÅL OG FAGLIGHEDSPLANER - Fælles Mål II 2009

Tysk fortsættersprog A stx, juni 2010

Men vi kan så meget mere Dannelsesorienteret danskundervisning med Fælles Mål

2. kl. Læsestrategier:

Undervisningsbeskrivelse

Fag Dansk. Indhold Aktiviteter/Metode Mål Evaluering

Årsplan for 3. klasse Skoleåret 2013/2014 efterår Fag: Dansk

færdigheds- og vidensområde

Årsaktivitetsplan for dansk 6.7. klasse

Stk. 3. Undervisningen skal give eleverne adgang til de skandinaviske sprog og det nordiske kulturfællesskab.

Indholdsbeskrivelse for faglig årsplan. Fag Dansk FSA Stevns Gymnastik- & Idrætsefterskole Lærer Kirsten Høgenhaug Årgang 2012/13

Undervisningsbeskrivelse

Årsplan kl Dansk

Undervisningsbeskrivelse

AARHUS B I LLED- OG MED I ESKOLE

Kompetenceområdet fremstilling. Mandag den 3. august 2015

Årsplan for 0.x i dansk

Undervisningsbeskrivelse

Forløbsvejledning, forfatterskab: Tom Kristensen

Transkript:

Paletten rundt i billedanalyse dansk 8. - 10. klasse Se! og paletten åbner sig 1

Paletten rundt i billedanalyse 8. 10. klasse Dias Indhold 1 Film 2 Indholdsfortegnelse 3 Undervisningshjul 4-5 Om forløbet 6-8 Undervisning 9 Materialeliste med links 10 Bonusmateriale Analyser af malerier 11-17 Målstyret undervisning 18 Afrunding 2

3

Paletten rundt i billedanalyse Du får et Power Point til brug i klassen. Du får materiale til eleverne. Word dokument side 1-20 Materialerne understøtter hinanden. Du får idéer til undervisningen. Du får redskaber til målstyret undervisning. Du kan bruge forløbet som: Et selvstændigt og afsluttet forløb. Det kan være kort eller langt - alt efter din vinkling. Forforståelse til besøg på Muse um i Skive. Christen Dalsgaard og Hans Smidth. Forforståelse til: Romantikken og Det moderne- og Folkelige gennembrud set gennem malerier. Forforståelse til Christen Dalsgaard, kvindedragter og håndarbejdsredskaber. Forforståelse til perioder og ismer i kunsten Alle tiders kunst Der er taget hensyn til krav til tekstopgivelser til FP 9 og kanonlæsning. Som bonusmateriale finder du færdige analyser af udvalgte malerier og eksempler på daglig undervisning og prøveoplæg til A-prøven. Brug log- in i Databasen. Eleverne får viden om og færdigheder i at læse og analysere malerier. En palet af muligheder med forløbet 4

Paletten rundt i billedanalyse Det er rart med flere muligheder - dem får du her. Kender du billedsproget - gør dine eleverne? Tag en Ironman i billedanalyse. Kom paletten rundt i grundelementerne. Få et fælles fagligt sprog til analysearbejdet. I opnår fælles referencer og oplevelser. Hvad er komposition? Hvordan finder jeg det gyldne snit? Hvad er synspunkt og synsvinkel? Hvordan skaber du rum i billeder? Hvad er farver? Se, vælg og analyser malerier fra fx: Romantikken Det moderne gennembrud Symbolisme Ekspressionismen Surrealisme Hvordan analyserer, fortolker og perspektiverer jeg et billede? Hvilke analysemetoder bruger jeg? 5

Paletten rundt i billedanalyse Brug Power Point-materialet sideløbende med elevmaterialet: Paletten rundt i billedanalyse - undervisningsmateriale Del det op i sekvenser, så I øver jer sammen og enkeltvis. Du kan også bruge Alle tiders kunst - ismer. Lav faglig læsning - lær begreber. Få viden og færdigheder. Se, lyt, tal og skriv om faglige grundelementer i materialerne. Eleverne fremstiller spørgsmål og svar, som indgår i et spil med spilleplade eller spiller spillet fra databasen. Ovennævnte spørgsmål og svar bruger eleverne, når de fremstiller en kryds og tværs. Test: Paletten rundt med billedanalyse. Kræver login. 6

Paletten rundt i billedanalyse Når du udvælger malerierne, så tænk: genbrug, stilperioder, litteraturhistorie, din årsplan, krav til FSA, besøg på Muse um, Romantikken, Det moderne gennembrud, skriftlig og mundtlig fremstilling I materialet er 20 malerier. Du vælger, hvilke du bruger. Gem Bøgeskov i maj til mesteranalysen. Del eleverne op i grupper, som analyserer forskellige malerier. Gennemgå analysemodellen og udvælg, hvilke elementer grupperne skal vægte i fremlæggelsen. Hvad er det eksemplariske i de enkelte malerier? Hvilken vinkling vil du bruge? Se materialeliste dias 9 Som skriftlig mesteranalyse analyserer eleverne parvis Bøgeskov i maj, da det rummer de fleste faglige grundelementer. Skriftlig fremstilling: FSA 2012 En brudefærd af Jørgen Sonne. http://hbdansk.systime.dk/index.php?id=225 Bonusopgave Flere bonusopgaver 1 og 2 Faglig læsning til Dalí 1 og 2 7

Paletten rundt i billedanalyse Grupper på max. 3 elever analyserer et maleri. Centrale og udvalgte punkter i analysen forbereder de til fremlæggelsen: fx komposition, farver, stilperiode, maleren I fremlæggelsen kommer alle grupper med deres fortolkning, vurdering og perspektivering. Som skriftlig mesteranalyse analyserer eleverne parvis Bøgeskov i maj, da det rummer de fleste faglige grundelementer. Som bonusmateriale får du analyser. Kræver login 8

Paletten rundt i billedanalyse Materialer Analysemodel til faste billeder Billedanalyse til klasseundervisning Elevmateriale: Paletten rundt i billedanalyse - undervisningsmateriale Alle tiders kunst ismer perioder. Login Spilleplade Spillekort spørgsmål Spillekort svar Login Kryds og tværs 1 billedanalyse Kryds og tværs 2 billedanalyse Facit krydsord 1 Login Test Paletten rundt. 20 malerier til analyse Bøgeskov i maj. Maleri P.C. Skovgaard FSA Dansk Trekantsdrama En brudefærd. En brudefærd. Maleri af Jørgen Sonne 1856. Bonusopgave til En brudefærd. Bonusopgave til Livet Mach Chagall Bonusopgave Sommernat. Ole Sporring Faglig læsning 1 Dali Faglig læsning 2 Dali 9

Paletten rundt i billedanalyse Analyser som bonusmateriale database med login 1. Syndefaldet 2. Ung jysk bondepige skriver vennens navn på den duggede rude. 3. Bøgeskov i maj 4. Redningsbåd køres gennem klitterne 5. Ung pige der syr 6. Efter Stormen I 7. Efter Stormen II 8. Geopolitical child watching the birth of the new man 9. Ole Sporring 10. Familiebillede. Skilsmisse 10

Målstyret undervisning Læringsmål for undervisningen Kompetenceområder Kompetencemål Færdighedsmål Vidensmål Elevmål Alle 4 kompetenceområder fra FFM indgår på ét eller andet trin i arbejdet, da områderne griber ind i hinanden. I hjemmesidens Værktøjskassen kan du finde flere værktøjer til målstyret undervisning. 11

Paletten rundt i billedanalyse Kompetenceområder FFM Læsning Kompetencemål Eleven kan styre og regulere sin læseproces og diskutere teksters betydning i deres kontekst Fremstilling Eleven kan udtrykke sig forståeligt, klart og varieret i skrift, tale, lyd og billede i en form der passer til genre og situation Fortolkning Eleven kan forholde sig til kultur, identitet og sprog gennem systematisk undersøgelse og diskussion af litteratur og andre æstetiske tekster Kommunikation Eleven kan deltage reflekteret i kommunikation i komplekse formelle og sociale situationer 12

Paletten rundt i billedanalyse Undervisningsmål for: Paletten rundt i billedanalyse Læringsmål for billedanalyse - æstetiske tekster - malerier 8.- 9. klasse dansk Eleverne skal lære: at analysere, vurdere og perspektivere malerier at få et fælles fagligt sprog til billedanalyse at forstå faglige grundelementer i billedanalyse at anvende faglige grundelementer i billedanalyse at forstå en analysemodel til faste billeder at forstå, at billeder er et spejl af en historisk tid at anvende en analysemodel kritisk i analysearbejdet at udføre faglig læsning i relation til analysearbejdet at anvende faglig læsning i analysearbejdet at planlægge en mdt. fremlæggelse af analysen, som understøttes af Power Point, Prezi eller anden æstetisk udtryksform at diskutere og begrunde analysen at modtage og give respons 13

Værktøjer til målstyret undervisning Læringsmål Kompetencemål Flerårige 1 2 3 Færdighedsmål Mål i faser og trin evt. 1-3 år Vidensmål Mål i faser og trin evt. 1-3 år Kompetencemål Færdighedsmål Vidensmål 1 2 3 Kompetencemål Færdighedsmål Vidensmål 1 2 3 Læringsmål for forløb Eleven skal lære Læringsmål for modul Elevens læringsmål 14

1 Elevernes læringsmål - Paletten rundt i billedanalyse. Dansk 8. 10. klasse 1. Jeg kender og forstår begreberne planer i et maleri: For-mellem-og - baggrund 7. Jeg kender og forstår begreberne farver: Primær-sekundær- og - tertiærfarver? 2. Jeg kender og forstår begreberne høj- og bredformat? 8. Jeg kender og forstår begreberne egen- og komplementærkontrast? 3. Jeg ved, hvordan jeg regner det gyldne snit ud? 9. Jeg kender og forstår begreberne kolde- og varme farver? 4. Jeg kan kende og forstå begrebet synspunkt: Helhedsbillede, helbillede, halvbillede, nærbillede og close up? 10. Jeg kender og forstår begrebet gråtoneskalaen? 5. Jeg kender og forstår begrebet synsvinkel: Fugle-normal- og frøperspektiv? 11. Jeg kender og forstår farvernes symbolske betydning? 6. Jeg kender og forstår begrebet rum: Overlapning, størrelsesforskel, linearperspektiv, farve-og luftperspektiv, egen- og slagskygge og planer? 12. Jeg kender og forstår analysemodellen til faste billeder? 15

2 Elevernes læringsmål - Paletten rundt i billedanalyse. Dansk 8. - 9-10. klasse 1. Jeg kan anvende begreberne planer i et maleri? 7. Jeg kan anvende begreberne farver: Primær-sekundær- og - tertiærfarver? 2. Jeg kan anvende begreberne høj- og bredformat? 8. Jeg kan anvende begreberne egen- og komplementærkontrast? 3. Jeg kan finde det gyldne snit? 9. Jeg kan anvende begreberne kolde- og varme farver? 4. Jeg kan anvende begrebet synspunkt: Helhedsbillede, helbillede, halvbillede, nærbillede og close up? 10. Jeg kan anvende begrebet gråtoneskalaen? 5. Jeg kan anvende begrebet synsvinkel: Fugle-normal- og frøperspektiv? 11. Jeg kan anvende farvernes symbolske betydning? 6. Jeg kan anvende begrebet rum: Overlapning, størrelsesforskel, linearperspektiv, farve-og luftperspektiv, egen- og slagskygge og planer? 12. Jeg kan anvende analysemodellen til faste billeder? 16

3 Elevernes læringsmål - Paletten rundt i billedanalyse. Dansk 8. - 10. klasse 1. Jeg har viden om metoder til fortolkning? 2. Jeg kan fortolke et maleri ud fra analysen? 3. Jeg kan vurdere maleriets budskab og kvalitet? 4. Jeg har viden om litterære og kulturelle perioder? 5. Jeg kan sætte maleriet i sammenhæng med litterære og kulturelle perioder? 6. Jeg ved, hvad interteksttualitet er? 7. Jeg kan finde og anvende interteksttualitet i malerier? 17

Paletten rundt i billedanalyse Dansk 8. 10. klasse Følg også forløb med Romantikken og Jeppe Aakjær Læs mere på portalen www.skivedna.dk Dansk 7. 10. klasse 18